Kaubabetoonitootja Betoonimeister tütarfirma Betoonimeister Tartu taaskäivitab Tartus Vahi tehnopargis aasta tagasi TMB-lt soetatud betoonitehase ja betoonijääkide taaskasutusseadme.
“Kaubabetooni tootmisel ja transportimisel on pärast tööde lõppu tarvidus pesta kõiki seadmeid, tihti tellitakse betooni väikese varuga, mõnikord juhtub äpardusi ja üle jäävad kogused on vahel väga suured. Ülejäävat betooni ja betoonimikserite pesemisest järgi jäävat tsemendist vett kanalisatsiooni ja loodusesse lasta ei saa. Selleks, et mitte teha kulutusi jäätmekäitlusele, vaid materjale taaskasutada, oleme kõikidesse oma statsionaarsetesse tehastesse soetanud taaskasutusseadmed. Utiliseeritav betoon töödeldakse koos pesuveega taaskasutusseadmes, kus mehaaniliselt eraldatakse pesuveest täitematerjal – liiv ja killustik. Aktiivsuse kaotanud tsement pumbatakse koos veega basseini, kus suured mikserid seda pidevalt segavad, et tsement ei saaks basseini põhja settida. Basseinis olevat vett kasutatakse betooni tootmiseks, vee koostist kontrollib laborant,” selgitas Kalle Suitslepp, Betoonimeister ASi juhatuse esimees.
Taaskasutusseadme eraldatav liiva ja killustiku segu sobib täitematerjaliks, on hästi tihendatav ja autodega sõidetav. Samuti sobib see materjal hästi betoonkivide paigaldamisel aluse tegemiseks.
“Saame teha betooni puhtast veest ja taaskasutatavast pesuveest. Pesuvee osalisel lisamisel saab betoon plastsem, teda on kergem pumbata ja nagu praktika näitab, on taaskasutatava tsemendivee baasil tehtud betoon suurema lõpliku survetugevusega. Taaskasutusvesi on asendamatu põrandabetoonide retseptide koostamisel – pesuvee õige koguse lisamine vähendab pragude tekkimise riski, betoon on kiiremini ja paremini lihvitav,” selgitab Kalle Suitslepp.
Tänavu 10 aastaseks aanud Betoonimeister Tartu tootmisbaas asus kuni eelmise aastani Aoveres, tänaseks on seal asunud mobiilne tehas Liebherr Betomix 3.0 on kolitud Tallinna, kus nõudlus betoonile kõige suurem.
Soome lahendus ei hakanud tööle
2016. aasta suvel ostis Betoonimeister Tartu ASilt TMB Vahi tööstuspargis asuva kaubabetooni tehase, kus on segisti mahutavusega 3 kuupmeetrit ning mille maksimaalne tootlikkus ca 80 m3 tunnis. Vahi tootmisbaasi 2006. aastal rajatud tehasele oli algselt lisatud ka betooni taaskasutuse seadmed. Paraku neid seadmeid projekteerinud ja tarninud Soome firma pakutud lahendus ei hakanud tööle, kuna projekteerimisvea tõttu ei saanud pesuvett tootmiseks taaskasutada.
Betoonimeistri spetsialistid ehitasid tehase taaskasutuse osa täielikult ringi. Osteti uus seade Liebherr LRS 806, inseneribüroo IB Krates valmistas kaasaegse juhtimissüsteemi. Halli rajati uued pesukohad betoonimikseritele ja betoonipumpadele.
2005. aastal asutatud Betoonimeister AS on üks kolmest Eesti suuremast kaubabetooni tootjast, kelle viis betoonitehast asuvad Tallinnas, Jõhvis, Tartus ja Rõstlas. Ettevõttel on üle 40 ühiku tehnikat betooni transpordiks ja pumpamiseks ja seal töötab kokku 75 inimest. 2016. aastal tootis Betoonimeister üle 160 tuhande kuupmeetri betooni. Kontserni 2016. aasta käive oli ligi 14 miljonit eurot, tütarfirma Betoonimeister Tartu panus sellesse oli 3,6 miljonit eurot.
Seotud lood
Riias püüab pilke arhitekt Wilhelm Ludwig Bockslaffi loodud juugendstiilis kortermaja, mille renoveerimisel kasutati
bauroc RENOVE plaate. Väljapaistva Riia arhitekti Wilhelm Ludwig Bockslaffi tööde hulgas on 30 mitmekorruselist elu- ja ühiskondlikku hoonet ning mitmeid tööstushooneid. Peaaegu iga tema projekt on omal moel unikaalne, nii ka Riia kesklinnas aadressil Lienes 7 asuv kortermaja.