Järgmisel nädalal avatakse TTÜ elektroenergeetika instituudi ja Elering ASi koostöös TTÜ energeetikamajas uus elektrisüsteemide arenduslabor. Laboris saab modelleerida elektrisüsteeme, testida elektrivõrgus olevate seadmete talitlust ja töökindlust ning uurida rikete mõju Eesti elektrisüsteemile.
- Eleringi juhatuse esimehe Taavi Veskimägi hinnangul väärib TTÜ algatus tunnustust eriti seetõttu, et loodud labor leiab kasutust nii akadeemilises töös kui reaalse elektrisüsteemi töökindluse parandamisel ja uute elektritootjate elektrisüsteemi liitmise hõlbustamisel. Foto: Andres Haabu
Uute seadmetega saavad oma elektrisüsteemi töökindlust ja seal asuvaid seadmeid kontrollida ja häälestada nii uued kui ka olemasolevad ettevõtted üle Eesti, teatab TTÜ. Näiteks uued elektritootjad, sealhulgas tuule- ja päikeseenergia tootjad saavad enne liitumist elektrivõrguga kontrollida oma seadmete vastavust nõuetele ning vajadusel seadistada vastavaks võrgueeskirjale.
Eleringi juhatuse esimehe Taavi Veskimägi hinnangul väärib TTÜ algatus tunnustust eriti seetõttu, et loodud labor leiab kasutust nii akadeemilises töös kui reaalse elektrisüsteemi töökindluse parandamisel ja uute elektritootjate elektrisüsteemi liitmise hõlbustamisel.
TTÜ elektroenergeetika instituudi direktor professor Ivo Palu: „Elektrisüsteemide arenduslaboris saab tuvastada uuritavate seadmete ja elektrivõrgu vastastikuseid mõjusid ning pakkuda välja sobivaid lahendusi seadmete parimaks kasutamiseks.“
Labori kalleim ning kõige uuem seade on RTDS simulaator. See on eriotstarbeline reaalajasimulaator, millega saab ohutus ja kontrollitud keskkonnas testida reaalseid seadmeid. Näiteks elektrisüsteemide kaitse-, juhtimis- ja kommunikatsiooniseadmete testimine töötavas elektrisüsteemis on äärmiselt ohtlik ja erakordselt kallis, kuid simulaatori kasutamisel on võimalik teostada testimist ilma elektrisüsteemi mõjutamata.
Seotud lood
Auto parkimine ei pea olema keeruline ja aeganõudev protsess. Entringo pakub sujuvat ja mugavat parkimiskogemust, mis garanteerib kiire läbipääsu parklasse. Entringo on Hansabi välja töötatud piletivaba parkimis- ja läbipääsusüsteem, mis võimaldab kliendil parkimisalale pääseda ilma füüsilisel kujul piletit omamata. Süsteemi on sisse ehitatud numbrituvastus, mis parkimisloaga numbrimärki tuvastades automaatselt tõkkepuu avab. See võimaldab inimesel kiiresti ja takistusteta parkimisalale jõuda. Entringo lahendust saab kasutada ka läbipääsu kontrollimiseks. Seda on võimalik seadistada nii, et alale pääsevad vaid selleks volitatud isikud.