Riigi Kinnisvara viis koos Rahvusarhiiviga esmakordselt läbi helikunsti konkursi, et leida sobiv teos Rahvusarhiivi uue peahoone Noora väliruumi ja üldkasutatavasse siseruumi. Tulevikus saab Rahvusarhiivi esimesel korrusel kuulda heliinstallatsiooni, mis kasutab käivitavate impulssidena arhiivi hoonet, töötajaid ja paiknemist aegruumis.
Konkursile laekus üksteist võistlustööd, mille hulgast valis žürii parimaks Kiwa ja Martin Kikase ideekavandi märgusõnaga "metabor“, teatas RKAS.
Autorid ise on oma teose kohta öelnud järgmist: „Lugulaul on totaalne – see viitab identiteedile, lugude edasikandumisele aegruumis, kosmoloogilisele maailmatunnetusele, kestvusele ja arenemisele. Heliinstallatsioon on sümboolselt Lugulaulu kui vastava geograafilise piirkonna asukatele omase mäluvormi edasikestmine. Heliga modelleeritud ruumi orgaaniline ja monumentaalne mõõde.“ Heliteose struktureerijana kasutatakse hoones liikumisandureid, millest tulevate signaalide alusel genereeritakse ka tekkiv helimuster.
Teisele kohale valiti võistlustöö märgusõnaga „Arhiivi kopsud“, mille autoriks on Ekke Västrik. Ideekavandi näol on tegemist ruumispetsiifilise heliteosega, mille heliline materjal pärineb arhiivihoone ventilatsioonisüsteemi võimendamisest. Eesmärk on teha kuuldavaks hoone hingamine, tuua kuuldavale selle varjatud helid.
Kolmanda koha pälvis žürii hinnangul võistlustöö märgusõnaga „Arhivaalne heliketas“, mille autoriteks on Elo-Katre Liiv ja Taavi Suisalu. Kunstiteose heli ja visuaalne osa moodustaksid terviku majas toimuvaga. Helikunstiteos oleks interaktiivne koosnedes pöörlevast veskikivist, mille pinnalt laserkiir loeb ja salvestab „andmeid“ ja „helisid“. Kaasaegne lasertehnoloogia võimaldab veskiketta tekstuuri tõlkida reaalaegseks numbrijadaks, mis kokku moodustab kombinatsiooni arhailisest ja kõrgtehnoloogiast.
Heli peab sobima visuaaliga
Konkursil otsiti originaalset helikunsti teost, mis sobituks Rahvusarhiivi hoone välis- kui siseruumide kontseptsiooni, ruumimõju ja logistikaga. Teos pidi toetama üldkasutatavate ruumide atmosfääri, luues sobiva akustilise fooni kooskõlas ruumide funktsioonide ja visuaalsete lahendustega.
Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Illimar Truverk (Rahvusarhiivi uue hoone arhitekt, žürii esimees), Eva Näripea (Rahvusarhiivi filmiarhiivi direktor) ja Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Kati Ilves, Maria Arusoo, Andreas Trossek ning Tüüne-Kristin Vaikla, kes on samuti uue hoone üks sisearhitekte. Ekspertidena osalesid žürii töös ka Rahvusarhiivi haldusdirektor Jaak Koiduaru, RKASi projektijuht Margus Männo ja Kultuuriministeeriumi kunstinõunik Maria-Kristiina Soomre.
Kunstikonkursi võitjatelt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 35 000 eurot. Hetkel käivad arhiivi kolimistööd. Kõikidele uurijatele ja huvilistele avab maja uksed jaanuaris 2017.
Seotud lood
Auto parkimine ei pea olema keeruline ja aeganõudev protsess. Entringo pakub sujuvat ja mugavat parkimiskogemust, mis garanteerib kiire läbipääsu parklasse. Entringo on Hansabi välja töötatud piletivaba parkimis- ja läbipääsusüsteem, mis võimaldab kliendil parkimisalale pääseda ilma füüsilisel kujul piletit omamata. Süsteemi on sisse ehitatud numbrituvastus, mis parkimisloaga numbrimärki tuvastades automaatselt tõkkepuu avab. See võimaldab inimesel kiiresti ja takistusteta parkimisalale jõuda. Entringo lahendust saab kasutada ka läbipääsu kontrollimiseks. Seda on võimalik seadistada nii, et alale pääsevad vaid selleks volitatud isikud.