Juba vähem kui nädala pärast hakkab kehtima uus ehitusseadustik. Ehitusuudistes on uut seadustikku juurelnud, analüüsinud ning selgitusi jaganud erinevad oma ala eksperdid. Et lihtsustada ehitusuudiste lugejate elu, toome siinkohal kokkuvõtvalt tosin artiklit, mida soovitame kindlasti lugeda, et uue ehitusseadustikuga kurssi viia.
- Riigikogu hääletuspult Foto: Raul Mee
1. Elagu ehitusvabadus!
Koos uute seaduste jõustumisega tuleval suvel kaob ajalukku seni kehtinud ehituskeelul põhinev õigussüsteem ning asendub süsteemiga, mille järgi eksisteerib ehitusvabadus, analüüsib ehitusseadustikku Hedman Partners Attorneys-at-Law vandeadvokaat Liisa Linna.
2. Muutuste tuuled ehk ehitusgarantii hääletu surm
Vaidlused ehitustööde kokkulepitud tingimustele ja kvaliteedile vastavuse üle on tavalised. Tegijal paratamatult juhtub ja ehitusettevõtja ei kujuta endast mingit erandit. Emotsioonid paisuvad ja vaidlus teravneb harilikult siis, kui ei jõuta kokkuleppele, kes sageli aastaid hiljem ilmnenud puuduste eest vastutab ehk teisisõnu, kelle kulu ja kirjadega tuleb need kõrvaldada, kirjutab VARUL advokaadibüroo vandeadvokaat Arsi Pavelts.
3. Uues ehitusseadustikus ehitusgarantiil enam kohta pole
Senised ehitise garantii reeglid on uue seadusega osaliselt üle kantud võlaõigusseadusesse, mis muudab olukorda ettevõtjate jaoks oluliselt. Seoses jõustuvate muudatustega peavad ettevõtjad hoolikalt jälgima, et lepingutesse, millega nad ehitise ostavad või tellivad, saaksid sisse ehitise garantiid ja ehitaja vastutust puudutavad kokkulepped, rääkis advokaadibüroo GLIMSTEDT vandeadvokaat Imbi Jürgen ehitusseadustiku ja planeerimisseaduse rakendamise seadust tutvustades.
4. Kuidas rakendub uus planeerimis- ja ehitusõigus?
Seni on räägitud peamiselt uuest planeerimisseadusest ja ehitusseadustikust, väiksemat tähelepanu on saanud kahe uue seaduse rakendusseadus, mis annab esimesena aimu suvel toimuvate muudatuste haardest ja mõjust.
5. Ehitusõiguse otsatu otstarbe problemaatika
Ei leidu vast kinnisvaraarendajat, kellele ei ole tekitanud meelehärmi aastaid tagasi kehtestatud detailplaneeringu lahendus. Eelkõige jäävad ajale jalgu nii määratud ehitusmaht kui ka krundi kasutamise sihtotstarbed. Just viimane on kõige tülikam osa määratud ehitusõigusest, kuna selle taha takerduvad plaanid krundile ja hoonele teist funktsiooni ette näha, kirjutab Hedman Partners Attorneys-at-Law vandeadvokaat Liisa Linna. Päästerõngas – EHS § 27
6. Uut ehitusseadustikus: mis on ehitis ja mis ehitamine?
1. juulil kehtima hakkav uus ehitusseadustik annab uue vormi mõistetele ehitis ja ehitamine. Muutusi ja nende mõju analüüsib Advokaadibüroo Aivar Pilv advokaat Karin Ploom.
7. Ehitusgarantii saamiseks tuleb nüüd sõlmida leping
Ehitusseadustiku rakendamise seaduse vastuvõtmisega võib lugeda universaalse ehituse töövõtu garantii lõppenuks. Ehitusseadustiku koostajad leidsid, et majanduslikult efektiivsem on edaspidi jätta garantii küsimused turu reguleerida ja otsustasid seadusega kaitsta ainult tarbijat, kirjutab vandeadvokaat Indrek Naur.
8. Uus ehitusseadustik muudab vastutuse selgemaks
Tehnilise Järelevalve Ameti (TJA) peadirektori asetäitja Kaur Kajak ütles suvel jõustuva ehitusseadustiku kohta, et erinevate seaduste kodifitseerimine annab väga hea aluse ehituspoliitika arendamiseks ja ehitustegevuse määramiseks - suunad on olemas nii lähiaastateks kui ka pikas perspektiivis.
9. Tarbe: Välja on tulnud kellumeeste seadus
Eesti Arhitektide Liidu kutsekomisjoni liige ja Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidu aseesimees Tõnis Tarbe hinnangul on uue ehitus- ja projekteerimisseaduse puhul supp keedetud, aga lahjaks on jäänud - klimbid puha kadunud.
10. Uus ehitusseadustik: poolt või vastu?
Uutes seadustes on nii häid kui halbu asju, kuid olen üheselt mõistetavalt uute seaduste poolt. Uue ehitusseadustiku väljatöötamise töögrupis osalenud ehitusjurist Tuuliki Laessoni (Laesson & Partnerid OÜ) sõnul on uus planeerimisseadus kui ka uus ehitusseadustik toonud kaasa ehitusvaldkonnas tegutsejate polariseerumise - ollakse kas vastu või poolt.
11. 5 olulist punkti uues seadmete ohutuse regulatsioonis
Viiest seadusest sai üks. Uus seadme ohutuse seadus koondab endas regulatsiooni, mis varasemalt sisaldus viies erinevas seaduses: surveseadme ohutuse seadus, küttegaasi ohutuse seadus, masina ohutuse seadus, elektriohutusseadus ning lifti ja köistee ohutuse seadus. Seega on uue seaduse reguleerimisala väga lai ja puudutab tegelikult pea kõiki, kes on näiteks elektriseadmete ja mitmesuguste masinate omanikud ja kasutajad, kirjutab advokaadibüroo GLIMSTEDT vandeadvokaat Imbi Jürgen.
12. Kas detailplaneering kehtib ainult viis aastat?
1. juulil 2015 jõustuv uus planeerimisseadus näeb kohalikule omavalitsusele ette võimaluse detailplaneering kehtetuks tunnistada, kui detailplaneeringu kehtestamisest on möödunud vähemalt viis aastat ja detailplaneeringut ei ole asutud ellu viima.
Seotud lood
Ehitusuudiste poole pöördus lugeja, kes uuris, kas kohalikul omavalitsusel on õigus nõuda uue ehitusseadustiku valguses ehituslikku kooskõlastust alla 20 ruutmeetri hoone ehitamise puhul. Lugeja küsimusele vastas advokaadibüroo Hedman Partners vandeadvokaat Liisa Linna.
Riias püüab pilke arhitekt Wilhelm Ludwig Bockslaffi loodud juugendstiilis kortermaja, mille renoveerimisel kasutati
bauroc RENOVE plaate. Väljapaistva Riia arhitekti Wilhelm Ludwig Bockslaffi tööde hulgas on 30 mitmekorruselist elu- ja ühiskondlikku hoonet ning mitmeid tööstushooneid. Peaaegu iga tema projekt on omal moel unikaalne, nii ka Riia kesklinnas aadressil Lienes 7 asuv kortermaja.