Eelmisel aastal väljastasid pangad 1288 KredExi käendusega eluasemelaenu kogusummas 63 miljonit eurot. Kõigist Eestis välja antud eluasemelaenudest moodustas KredExi käendusega väljastatud eluasemelaenude maht aasta keskmisena 10,5% (2011. aastal 9,2%).
„Huvi KredExi eluasemelaenu käenduse kasutamise vastu on viimase aastaga suurenenud. Olulist mõju on avaldanud kinnisvaraturu langus – kui kinnisvarabuumi ajal kukkus KredExi käenduse kasutamine kolmele protsendile, siis paar viimast aastat on meie käendust kasutanud ligikaudu 10% laenuvõtjatest. Klientide jaoks on KredExi käenduse kasutamine väiksema riskiga kui näiteks vanemate kodu seadmine lisatagatiseks – kui midagi juhtub ja enam laenu maksta ei suuda, siis jääb vähemalt vanemate kodu alles,“ ütles KredExi eluaseme ja energiatõhususe divisjoni juht Mirja Adler.
2012. aasta lõpu seisuga ulatus KredExi eluasemelaenu käenduste portfelli maht 28,5 miljoni euroni. KredExi eluasemelaenu käendust kasutas möödunud aasta jooksul 688 noort peret 4,4 miljoni euro ulatuses ning 600 noort spetsialisti 3,3 miljoni euro ulatuses. Keskmine KredExi käendusega võetud laenusumma oli 2012. aastal 48 935 eurot.
Eluasemelaenu käendust kasutati möödunud aastal põhiliselt korteri (79%) ning elamu ostuks (18%), ülejäänud osas oli tegemist eluaseme renoveerimise või ehitamisega.
Alates 2000. aastast, mil KredEx väljastab eluasemelaenu käendusi, on KredExi abil parandanud oma elutingimusi 14 768 noort peret, 8347 noort spetsialisti ning 69 tagastatud majas elavat üürnikku ehk kokku enam kui 23 184 leibkonda.
KredEx on riigile kuuluv finantsasutus, mis aitab parandada Eesti ettevõtete rahastamisvõimalusi, maandab krediidiriske ja võimaldab inimestel rajada või renoveerida oma kodu.
Autor: Ehitusuudised.ee toimetus
Seotud lood
SSAB kontserni tütarettevõte Ruukki Construction käivitas uue tootegrupi Ruukki® LowCarbon, mille eesmärk on täita üha karmimaid keskkonnanõudeid ja rahuldada klientide vajadust vähendada ehitatavate hoonete elutsükli jooksul tekkivaid heitkoguseid. Tootegrupi esimesteks toodeteks on LowCarbon sändvitšpaneelid, LowCarbon fassaadikassetid ja katuseprofiil Ruukki® Classic LowCarbon, mille heitkogused on 50-70% väiksemad kui analoogsetel standardsetel toodetel.