• 18.10.10, 16:36
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

EA Reng: roheline ehitus pole vaid energiasääst

Projekteerimisfirma EA Reng osales Indias toimunud rohelise ehituse kongressil, kuhu olid kogunenud kogemusi vahetama oma ala tipud Austraaliast USAni.
EBTC (European Business and Technology Center) kutsel osales EA Reng Chennais (Madras) toimunud India Tööstuse Föderatsiooni (CII) korraldatud 8. Green Building (Rohelise Ehituse) Kongressil.
„Roheline, ökoloogiline, ökonoomne ja järjest arukam-targem ehitamine kogub maailmas hoogu. Oma ala tipud Austraaliast USAni kogunesid Indiasse kogemusi jagama ja vahetama," sõnas EA Rengi juhatuse esimees Jüri Rass.
Maailmas kulub ehitistes 40% energiast, (sellest poole kulutavad büroohooned), 32% kogu kasutatavast ressursist ning sellest eraldub 30% kasvuhoonegaase.
Tööstus kulutab 32% ja transport 28% tarbitavast energia koguhulgast. Potentsiaal globaalseks ressursside säästmiseks ehitusvaldkonnas on paljuski seotud kiireltarenevate BRIC riikidega (Brasiilia, Venemaa, India, Hiina) aga mõistagi ka mõtlemismallide muutmisega  arenenud majandustes. Roheehitus käsitleb tunduvalt enamat kui energiasäästu, võttes arvesse hoone elutsükli analüüsi (LCA), (vihma)vee kasutamist-puhastamist-kogumist, sisekliimat jpm aga nt ka valgusreostust või hooldus­vahendite „rohelisust“. "Eesrindlikuna võib välja tuua Šveitsi ja Skandinaaviamaade ehitustava, USAs LEED- sertifitseeritakse kuni 25% uutest hoonetest, kuid ainult 1% renoveerimistest, kus on tegelikult peidus suurim säästuvõimalus. Sellest on saamas äri, mis ei teeni tihti enam algset eesmärki, vaid rõhub hea turundamisega „karjamentaliteedile“ – minna mõtlemata sinnapoole kuhu teisedki,“ kommenteeris kogetut Rass. 
EA Rengi kasutatav BIM (ehitise infomudel) tehnoloogia võimaldab peensusteni modelleerida hoone käitumist tegelikes oludes, seega elimineerida vead ning asjatud kulud ja ressursid nii ehitamiseks kui hoone ekspluateerimiseks. "Kogemuslikult kulub ehitamisele, sh projekteerimisele, kuni veerand kogu hoone elutsükli kuludest. Iga vähegi ettenägelik tellija, sh riik, võib teha järelduse, kui palju aega ja ressurssi on mõttekas kulutada väljamõtlemisele, kontrollimisele ja muutmisele hoone loomise virtuaalses faasis, et ehitada ja ekspluateerida säästlikult nii oma rahakotti kui maailma ressursse arvestades,“ küsis Rass retooriliselt.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 07.12.24, 14:02
Ajaloolise maja seestpoolt soojustamiseks on lahendused olemas
Riias püüab pilke arhitekt Wilhelm Ludwig Bockslaffi loodud juugendstiilis kortermaja, mille renoveerimisel kasutati bauroc RENOVE plaate. Väljapaistva Riia arhitekti Wilhelm Ludwig Bockslaffi tööde hulgas on 30 mitmekorruselist elu- ja ühiskondlikku hoonet ning mitmeid tööstushooneid. Peaaegu iga tema projekt on omal moel unikaalne, nii ka Riia kesklinnas aadressil Lienes 7 asuv kortermaja.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele