Riigi Kinnisvara AS (RKAS) on võtnud teerajaja rolli mudelipõhise projekteerimise juurutamisel. 3D mudeli kasutamine ehituses ja halduses tõotab täpsust ja kokkuhoidu, ent praegu on veel tellijaid ja projekteerijaid napilt.
RKAS kuulutas välja Narva Politsei- ja Päästeameti ühishoone projekteerimistööde riigihanke, kus esmakordselt on nõudeks BIMis projekteerimine.
RKAS arendusosakonna juhataja Andrus Väärtnõu sõnul suur osa projekteerimisbüroodest veel BIM tehnoloogiat ei praktiseeri, ent usub, et nende arv kasvab kiirelt. „Eestis teevad projekteerimisbürood täna alles esimesi katsetusi. Põhjamaad on BIMi juurutamisega jõuliselt alustanud pea viis aastat varem kui meie ning seal on riigihangetes BIMis projekteerimine paljudel juhtudel praegu juba kohustuslik,“ selgitas ta.
Tehnoloogia on olemas ja kui tellimuste läbi tekib nõudlus, suureneb Väärtnõu arvates ka pakkujate ring. „Loomulikult on iga uue asja juurutamisel vaja koolitada inimesi ja soetada tarkvara, kuid lõppkokkuvõttes tuleb BIMis projekteerimine kõigi jaoks odavam, kuna kõik erinevate osade projekteerijad kasutavad alati ühte ja sama alusmudelit. Kui info on ühes kohas koos, on vastuolusid BIMis lihtsam tuvastada ning parandada, kui tavapärasel moel projekteerides. Vigade parandused tavapärase projekteerimise korral on üsna ajamahukad,“ selgitas Väärtnõu.
RKAS kommunikatsioonijuht Annika Loigu lisas, et kuna täpsemalt kirjeldatakse ära ka materjalid, on ehitajatel riigihankel lihtsam osaleda. „Paar nupulevajutust ja kohe on näha, mitu ruutmeetrit materjali või kui palju naelu vaja,“ rääkis ta. Loigu sõnul on mujal maailmas üha enam võetud vastu seadusi, mille kohaselt kõik hooned ehitusregistris peavadki olema BIM-mudelis.
Loe BIM-ist lähemalt tänasest Äripäevast.
Seotud lood
Riigi Kinnisvara AS juhatuse esimees Jaak Saarniit ning Sirkel & Mall OÜ juhatuse liige Margo Koppel sõlmisid täna lepingu Narva politsei ja pääste ühishoone projekteerimistööde teostamiseks.
SSAB kontserni tütarettevõte Ruukki Construction käivitas uue tootegrupi Ruukki® LowCarbon, mille eesmärk on täita üha karmimaid keskkonnanõudeid ja rahuldada klientide vajadust vähendada ehitatavate hoonete elutsükli jooksul tekkivaid heitkoguseid. Tootegrupi esimesteks toodeteks on LowCarbon sändvitšpaneelid, LowCarbon fassaadikassetid ja katuseprofiil Ruukki® Classic LowCarbon, mille heitkogused on 50-70% väiksemad kui analoogsetel standardsetel toodetel.