Mart SaaRotermann Eesti tegevjuht
Hetkel on see kindlasti keeruline teema. Ilma kogemusteta ja ajaloota arendajatel on raha saada väga keeruline, et mitte öelda praktiliselt võimatu.
Kui algtingimused krediidiasutuse jaoks täidetud, siis üldistatuna võib öelda, et eelduseks on minimaalselt 50-60% üüri eellepingute olemasolu, mis näitab nendest tuleneva rahavoo. Omafinantseering nõue on ca 30% .
Väga tähtsaks peavad krediidiasutused arendaja ajalugu ja finantsilist võimekust, arenduse ehituse käigus peaks saadama täis ca 80% pindadest, et saada lõpuni finantseering avatuks, väga tähtsaks on objekti asukoht ja projekti iseloom.
Krediidiasutuste huvi on näha arendajas võimekust viia projekti igal juhul lõpule ja seda ka siis, kui osad eelkokkulepped ära jäävad- selle võrra peaks arendaja suutma ise omafinantseeringut tõsta.
Samuti on omaette väärtuseks tõusnud üürnike ajalugu ja olemus, et näha, kuidas on tagatud üürimaksete laekumise kindlus. Intressi määr sõltub igast arendajast ja projektist juba konkreetselt, kuid on mitte alla 1,5%+ euribor, pigem 1,5-2,5% +euribor.Paljud pangad on tänaseks enda kinnisvara osakaalu soovi portfellis ammendanud või siis teevad kinnisvara arendusprojektide finantseerimist valikuliselt.
Seotud lood
SSAB kontserni tütarettevõte Ruukki Construction käivitas uue tootegrupi Ruukki® LowCarbon, mille eesmärk on täita üha karmimaid keskkonnanõudeid ja rahuldada klientide vajadust vähendada ehitatavate hoonete elutsükli jooksul tekkivaid heitkoguseid. Tootegrupi esimesteks toodeteks on LowCarbon sändvitšpaneelid, LowCarbon fassaadikassetid ja katuseprofiil Ruukki® Classic LowCarbon, mille heitkogused on 50-70% väiksemad kui analoogsetel standardsetel toodetel.