Facio Ehituse As juhatuse esimees Toomas Tromp ütles ehitusuudised.net-le, et kohalikul kinnisvaraturul ei ole üldse põhja.
Rämpsarenduste (nn põllupealsed projektid) hinnad langevad jätkuvalt ja võib juhtuda, et osa neist ei müüda kunagi ära, arvas Tromp.
"Jäävad lihtsalt seisma või lammutatakse ning arendajaid ei päästa ka kulude kokkutõmbamine," märkis ta.
Samas kvaliteetarenduste (väga hea asukoht, sobiv planeering ja kvaliteetne ehitus) hinnalangus on peatunud, neid ostetakse ja ei saa välistada selliste arenduste hinnatõusu tulevikus, arvas ta. Tema sõnul on veel nn keskmikud (enam-vähem asukoht ja keskmisel kvaliteediga majad), milliste osas lõplik korrektsioon ei ole toimunud ja ostja on äraootaval seisukohal. Võimalik on langus, aga see sõltub eeskätt arendajate rahalisest seisust ja ei pea ka enam toimuma. Sama on ka kinnisvaraarendajate endiga. Nõrgad üksiku projekti tegijad ja osa keskmikke ilmselt lahkuvad turult kas pankroti kaudu, vaikselt hääbudes või suurematega ühinedes, märkis ehitusärimees.
"Kuna laos oleva hea kvaliteediga kinnisvara hulk pidevalt väheneb, oleks pikema visiooniga arendajatel täna mõistlik näha 3-4 aasta perspektiivis positiivset arengut, kavandada uusi projekte ja soetada selleks sobivaid kinnistuid," osutas Tromp.
Küll tasub tema sõnul kavandada vaid heatasemelisi arendusi nii asukoha kui kvaliteedi mõttes, pakkudes uuenduslikke, ostjaid kõitvaid lahendusi. Teistele ei leidu ilmselt ostjaid. Kopa maasse löömiseks aeg enne 2010. aastat ei saabu, aga see ongi paras periood kõigi tegevuste kavandamiseks.
Samas võiks mitmesugustel põhjustel pooleli jäänud projektid kohe lõpule viia, soovitab ta -seda soodustab oluliselt langenud ehitushind, mis kompenseerib laenuraha kallinemise ja pikenenud müügiperioodi.
Seotud lood
Soomes asuvas Sievi jalatsitehases toodetakse iga päev umbes 5500 paari jalanõusid. Äritegevus toimib hästi, kuid ülemaailmse konkurentsiga silmitsi seistes peab pidevalt olema valmis uuendusteks. Mis on see, mis aitab kindlustada tootmise tuleviku?
Enimloetud
2
Lisatud video remondiaegsest liiklusskeemist
Hetkel kuum
Tagasi Ehitusuudised esilehele