Kaks aastat tagasi suurejooneliselt oma
töötajatele tasuta kortereid jaganud Ahtme vagunitehas käsib nüüd töötajatel
korterid 10 000 krooniga ruutmeetri eest välja osta.
Töötajatel on aega kuni järgmise neljapäevani otsustamiseks. Töötajate sõnul hoiatati neid, et kui nad keelduvad korterit välja ostmast, siis peavad nad selle hiljemalt kuu aja jooksul vabastama, kirjutab Põhjarannik.
„Oleme praegu šokis sellest, kuidas meiega käituti. Meid lihtsalt peteti,“ on tehase töötajad pahased. „Leping eluruumide 15aastaseks üürimiseks koos nende hilisema üleminekuga tehase töötaja omandusse osutus lihtsalt paberiks, millel pole mingit juriidilist kandepinda. Muutume terves Eestis palju kõmu tekitanud eliitmaja elanikest kodututeks – meid visatakse lihtsalt tänavale. Aga millist reklaami tehti võtmeid üle andes! Seda sündmust kajastasid televisioon ja ajalehed. Kõik rääkisid tehase elamuprogrammist, millele võrdväärset tänapäeva Eesti ajaloos ei leidu: ettevõte võttis inimeste eest hoolitsemise raske koorma esimest korda enda peale ja andis sellega teistele väärikat eeskuju.“
2004. aasta augustis sai Kohtla-Järve nii Eestis kui Venemaal tuntuks linnana, kus ettevõte UVZ & AVR viib ellu oma sotsiaalprogrammi, mis näeb ette töötajate ametialase koolitamise, spordi- ja kultuuriürituste korraldamise, täisväärtusliku vaba aja veetmise organiseerimise ning laagrid tehase töötajate lastele.
Ajalehed kirendasid selleteemalistest kirjutistest ja mitmete tasandite kõrgetest hinnangutest, näiteks sellistest nagu „töötajatele korterite ehitamine, mida kompanii UVZ & AVR on teha otsustanud, on esimene selline juhtum taasiseseisvunud Eestis. See on samm, mis demonstreerib hoolitsust ja austust inimeste vastu, kelle hea töö tagab ettevõttele parima toodangu“ ning „Paljud Eesti ettevõtted kurdavad, et neil ei jätku kvalifitseeritud tööjõudu, kuid kahjuks peab enamik neist tunnistama, et pole inimeste leidmiseks midagi tõhusat ette võtnud“.
Esimene maja oli 20 korteriga – ettevõtte elamuprogramm lubas veel mitut – ja rahvas hakkas seda Päikeseks kutsuma. Seda mitte ainult fassaadi kollase värvi pärast, vaid ka selle tõttu, et see sisendas tehase töötajatele lootust, et tulevik saab olema roosiline.
„Seostasime oma tulevikku selle ettevõttega, töötasime talle kasumit tuues, nõudmata palgatõusu ning arvestades sellega, et meile anti korterid,“ rääkisid tehase töötajad. „Nüüd aga peame oma 6000 krooni suuruse palgaga võtma endale kohustuse tasuda peaaegu miljon krooni maksva korteri eest. Ükski pank ei anna meile laenu, ja isegi kui annab, siis millest meie pered elama hakkavad, kui üle poole palgast tuleb pangale ära anda?“
„Näiteks minu korteri hinnaks, kui ma selle eest 15 aastat maksan, kujuneb lõppkokkuvõttes 979 000 krooni,“ ütles üks elanikest. „Kuus pean ma maksma 5300 krooni. Kuid millest mu pere siis elama hakkab? Kui ma vormistan 25 aastaks järelmaksu, siis pean maksma 1,2 miljonit krooni. Paljud meist pole aga isegi varem uude korterisse mööbli ostmiseks võetud laenu pangale veel tagasi maksnud. Eluaseme ostmiseks mõnes teises majas on samuti praegu palju raha vaja, sest on ju teada, mis kinnisvaraturul toimub.“
UVZ & AVRi nõukogu liige Margus Tilga ütles Põhjarannikule olukorda kommenteerides, et tehas külmutab oma elamuprogrammi, mille raames anti tehase töötajatele tasuta kasutamiseks korterid Salu tänav 11 asuvas majas koos õigusega need pärast 15aastast ettevõttes töötamist omandiks vormistada.
„Põhjuseks on see, et mingeid maksusoodustusi, mis võimaldaksid oma töötajaid eluruumidega kindlustada, pole vastu võetud: elamuprobleemide lahendamist peetakse endiselt erisoodustuseks ning 80% maksust, mis tuleb eluruumide maksumusele lisada, ei võimalda meil seda programmi ellu viia, nagu me seda algul kavandasime,“ selgitas Tilga. „Tehas teeb töötajatele ettepaneku nende korterite omanikuks saada ja pakub rahastamiseks oma abi: teha esimene sissemakse, leida rahastamisvõimalus, pakkuda garantiid, aidata makseid optimeerida. Märgin, et ettevõte ei loobu elamuprogrammi mõttest. Kui maksude ja seadusandluse küsimused lahendatud saavad, ei välista me selle programmi taastamist ühel või teisel viisil.“
Tehase töötajad ütlevad, et kavatsevad võidelda. Kuni kohtusse pöördumiseni välja. Nad saatsid kirja Uralvagonzavodi peadirektorile Nikolai Malõhhile. Teatavasti on Ahtme vagunikoostetehas Eesti transpordi-investeerimiskompanii AVR Transservice ja Venemaa suurima masinaehituskontserni OÜ Uralvagonzavod rahvusvaheline projekt. Venemaa partnerite osa vagunikoostetehases on 51%.
„Lepingus on kirjas, et see dokument jääb jõusse isegi siis, kui tehas pankrotti läheb, nii et me võitleme. Niisama lihtsalt alla anda ei tohi,“ kavatsevad tehase töötajad oma õigusi kaitsta. „Kui palju raha kulutab tehas igal aastal korraldatavatele kontsertidele? Ilmselt miljoneid. Nüüd aga tuleb välja, et töötajaid, kes selle raha tehasele teenivad, polegi vaja. Juhtkond võttis kätte ja külmutas elamuprogrammi. Seda võinuks ettevõtte töötajatele valutumalt teha ja mingi aruka väljapääsu leida.“
Seotud lood
SSAB kontserni tütarettevõte Ruukki Construction käivitas uue tootegrupi Ruukki® LowCarbon, mille eesmärk on täita üha karmimaid keskkonnanõudeid ja rahuldada klientide vajadust vähendada ehitatavate hoonete elutsükli jooksul tekkivaid heitkoguseid. Tootegrupi esimesteks toodeteks on LowCarbon sändvitšpaneelid, LowCarbon fassaadikassetid ja katuseprofiil Ruukki® Classic LowCarbon, mille heitkogused on 50-70% väiksemad kui analoogsetel standardsetel toodetel.