Kanadas massiivpuidu kasutamisele spetsialiseerunud ettevõtte MVPR juht Carl-Peter Reinecke jagas tänavusel rahvusvahelisel puitarhitektuuri konverentsil Tallinnas praktilisi nõuandeid, kuidas ehitada massiivpuidust odavamalt kui betoonist.
- Puitarhitektuuri konverents 2024. Foto: Andrei Ozdoba
Reinecke ettevõte tegeleb palju kinnisvaraarendusega, ehitades massiivpuidust kortermaju ja kortereid. Ta märgib, et just elamuehituses toimub Kanadas kasv ja samamoodi on see ka Skandinaavias ja Euroopas. „Alati on neis projektides mängus investor, kes tahab projekti pealt teenida ning saada konkurentidega võrreldes konkurentsieelist. Kõik teavad, et puit on kaunis. Arendajana saab kauni puidust objektiga 5-12 protsenti rohkem teenida: korteril on kõrgem turuväärtus, teenid rohkem renti või saad selle kõrgema hinnaga maha müüa. Massiivpuidust ehitamine annab selle võimaluse, kuid siin tuleb jälgida teatud põhimõtteid,“ sõnab Reinecke, kes on valdkonnas tegutsenud 18 aastat.
Seotud lood
Meie riigigümnaasiumide ehitus on olnud edulugu ja palju olulisem sellest, kas ehitada betoonist või puidust, võiks olla rajatavate koolihoonete puhul see, et liigume paindlike arhitektuursete lahenduste ja kvaliteetselt ettevalmistatud hangete suunas, leiavad arhitektid.
Eesti Arhitektide Liidu kliimaseminaril „Kes on kliima arhitekt?“ kerkis arutelu, kas puidust hoonete ehitamine on ikka nii süsinikneutraalne, nagu oleme viimasel ajal uskunud. Kahe riigigümnaasiumi hoone süsiniku jalajälje mõõtmisel selgus, et olukord nii mustvalge ei ole.
27. oktoobril Ehitusuudistes avaldatud artiklis "Betoon on suur süsinikuladu" toodi välja, et betoon seob oma eluea jooksul peaaegu kogu CO2, mis on eraldunud tsemendi tootmisel. Tekib küsimus, miks hoonete süsinikujälje arvutustes seda arvesse ei võeta. Kas ehitusmaterjalide ja hoonete piirnormide arvutuse pahatahtlik eesmärk on betoonitööstus lihtsalt välja suretada või on olukorrale mõni muu selgitus, analüüsib ehituse süsinikujälje ekspert ja LCA Support juht Anni Oviir.
Betooni karboniseerumisel seotav CO2 on siiani kliimaarvutustest väljas ja see moonutab üldpilti. Levinud väide on olnud kaua, et puit on väga keskkonnasäästlik, betoonikasutus aga ülimalt süsihappegaasi atmosfääri paiskav. Paraku ei ole see tõde, vaid killud erinevatest vaatenurkadest, kinnitavad teadlased.
Maailma suurim kaablitootja Prysmian on tutvustamas kontserni uut äristrateegiat, millega liigutakse kaablitootjast täislahenduste pakkujaks. Ettevõtte juhi Massimo Battaini sõnul on viieaastase äristrateegia Connect to Lead eesmärk ära kasutada praegust turupositsiooni oma tugevuste arendamiseks ja kindlustamiseks ning olla eestvedaja kaablitööstuse innovatsioonis.