Esimeste öökülmade saabumine tekitab sageli paanikat ning hommikune kerge lumekirme paneb koduomanikud lumelabida järele haarama. Talve süvenedes võib labidast väheks jääda – eriti neil, kelle sissesõidutee või jalgrajad on pikemad kui kümmekond meetrit. Sellisel juhul tuleb sulle appi praktiline tööriist:
lumepuhur, mis suudab ka paksust hangest vaevata jagu saada.
Kuna lumepuhurite ja -sahkade valik on sama suur ja lai nagu lumevaalud ise, võib enda jaoks kõige õigema masina välja valimine olla korralik katsumus. Tutvustame põhilisi lumepuhurite tüüpe, nende positiivseid ja negatiivseid omadusi ning vaatame üle, kuidas valida välja täpselt sinu vajadustele vastav masin.
Miks võtta lumelabidale appi lumepuhur?
Lumepuhur on igati tänuväärt tööriist, mis aitab maadlusest lume vastu võitjana välja tulla. Puhureid on mitut erinevat tüüpi ja mitme erineva otstarbe jaoks:
- Akulumelabidas: hea valik väikeste alade puhastamiseks
- Üheastmeline puhur: sobilik kerge lume eemaldamiseks
- Kaheastmeline puhur: ideaalne valik raske ja märja lume jaoks
Akulumelabidas on väikeste mõõtmetega ja tavaliselt akutoitega talvine tööriist, mille suurimad eelised on kompaktsus, madal müratase ja keskkonnasõbralikkus. Ühe- ja kaheastmelised puhurid töötavad vastavalt ühe või kahe tigurootoriga, mis söödavad lund väljavisketiiviku suunas. Väljaviske suund ja kaugus on reeglina reguleeritavad ning võimsamad masinad võivad lume pillutada enam kui kümne meetri kaugusele.
Rusikareeglina kasvab masina võimsuse ja suurusega ka selle hind ning seetõttu võib olla keeruline ära tabada punkti, kus masina võimsus, omadused ja hind on täiuslikus tasakaalus. Soovitame valiku tegemisel eelistada masinaid, mille on tootnud tuntud kvaliteetsete tööriistade ja aiatehnika tootjad nagu Daewoo, Grunder või Alpina. Siiski on valiku tegemisel vaja kaaluda peale tootjafirma ka masina üldiseid omadusi.
Kuidas valida enda jaoks sobivaim lumepuhur
Kui oled võtnud vastu otsuse vahetada lumelabidas puhuri vastu välja, võivad valikuvõimalused silme eest kirjuks võtta. Vaatame, milliseid lumepuhureid e-poodides pakutakse ning toome välja iga kriteeriumi eelised ja puudused.
Töövõimsus
Lumepuhuri võimsus määrab, kui raskest lumest masin suudab läbi murda. Tavaliselt jääb odavamate mudelite võimsus vahemikku 1800–3000W ning kõrgemasse hinnaklassi kuuluvad lumepuhurid võivad olla kuni 10 000W võimsusega. Kui sa elad linnas või selle lähiümbruses ning sinu hoovi ei teki tuulevaalusid, võib madala võimsusega mudel olla täiesti piisav. Maakodude omanikud peaksid valima võimsa mootoriga puhurite vahel.
Töölaius ja -kõrgus
Töölaius ja töökõrgus määravad ära, kui suurtest hangedest suudab masin ilma probleemideta läbi murda. Sama lugu nagu võimsusega: odavamate mudelite töölaius on tavaliselt kuni 60 cm, mis on sobilik kitsaste radade puhastamiseks. Võimsamad mudelid suudavad korraga puhastada ligi 80 cm laiuse ala. Puhurite töökõrgused jäävad tavaliselt vahemikku 25–55 cm.
Mootori tüüp
Lumepuhureid võib selles osas võrrelda muruniidukitega: saadaval on bensiinimootoriga, elektritoitel ja akutoitel mudeleid.
- Bensiinimootoriga lumepuhur on võimsam, aga ka mürarikkam.
- Akulumepuhur või akulumelabidas sobivad varahommikuseks teepuhastuseks ning häirivad vähem nii naabreid kui nende koduloomi. Akupuhuri puuduseks on aga täielik akust sõltumine: bensiinimootoriga masinat saab kütuse lisamisega kasutada pikemalt, ilma vajaduseta teha akulaadimispausi.
- Elektritoitega puhur on hea kompromiss, kuid pikendusjuhtmest sõltumine ei ole suuremate-pikemate pindalade puhastamisel mugav ega soodne.
Puhuri suurus ja raskus
Aiatehnika valikul ei saa kindlasti unustada masina gabariite – mis kasu on masinast, mis ei mahu ei kuuri ega garaaži? Samamoodi võiks valikul vaadata masina raskust, seda eriti võimsamate mudelite vahel valimisel. Kuigi pea kõigil mudelitel on nende kergemaks kasutamiseks rattad, võib mitmekümnekilose puhuri või lumefreesi lükkamine olla pulssi lakke viiv treening.
Mugavusfunktsioonid
Lumepuhuritele on sageli lisatud mugavusfunktsioone, mis teevad selle kasutamise kas mugavamaks või lihtsamaks. Mõned lisavõimalused, mille olemasolu sa võid kindla mudeli juures hinnata, on näiteks puhuri iseliikuvus, elektriline starter, sisseehitatud töötuli või käepidemete soojendus.
Hind
Hinnast ei saa üle ega ümber – mida võimsam ja mugavam on sinu valitud lumepuhur, seda kõrgem on reeglina ka selle hind. Kui lumelabidat meenutava puhuri võib koju tuua paarisaja euro eest, siis võimsamad lumefreesid võivad maksta neljakohalisi summasid. Kallim masin võib olla valmistatud vastupidavamatest materjalidest – näiteks plastikrataste asemel metallist ja rehviga rattad või alumiiniumist rootorikaitsme asemel teraskaitse.
Puhuri hooldamine ja hooajaväline hoiustamine
Kui talve saabudes on tarvis suvine aiatehnika ja aiamööbel kokku koguda ning talvepuhkusele viia, siis tähendab talve lõpp sama sinu lumepuhurile. Lumepuhuri
pikaajaliseks hoiustamiseks sobib kinnine aiakuur või garaaž, mis ei lase vihmal masinale liiga teha. Ruumikitsikuse korral vali puhur, mille väljavisketoru saab eemaldada või mille käepidemeid saab kokku voltida.
Enne masina pikemaks ärapanemist puhasta see põhjalikult ning veendu, et kütusepaak oleks tühi. Soovitame masina viia regulaarselt hooldusesse, et tagada selle pikk tööiga – korralikult hooldatud lumepuhur teenib sind kauem kui professionaalse hoolduseta masin.
Leia asjalik lumepuhur K-rauta ehituspoest!
Peale lumepuhuri tüüpidega tutvumist ja kõigi kriteeriumite kaalumist sea sammud K-rauta füüsilisse või e-poodi, et valida välja sinu soovidele ja võimalustele vastav tööriist. Lumepuhur teeb lumega võitlemise tööst lõbuks ning on lumevabast sissesõiduteest unistava koduomaniku jaoks asendamatu abimees.
Seotud lood
Eesti kapitalil põhinev metall- ja klaasfassaadide ehitaja Metek OÜ tähistab järgmisel aastal 30. tegevusaastat. Soomes kõrgelt hinnatud fassaadiehitaja hetkel töös olevad suurprojektid on Helsingis Pasilas asuv NODE büroohoone ja Kamppis asuv tervisekeskus.