Käesoleva aasta mai lõpus toimus Äripäeva kinnisvarauudiste teemaveebi korraldatud kinnisvara-arenduse konverents, kus teiste seas esines Baltikumis tegutseva ja kinnisvaraomanikele teenust osutava ettevõtte Green Formula Capitali juhtiv partner Meelis Šokman.
- Päikesepaneelid. Foto: Liis Treimann
„Tänasel päeval arvatakse endiselt väga tihti, et kui on rohesertifikaat ja päikesepaneelid katusel, on hoone roheline ja rohepööre tehtud,“ märkis Šokman.
Šokmani sõnul ei taga ainuüksi rohesertifikaat veel jätkusuutlikku hoonet. „Kui me võtame kogu hoone loogikat, siis esimeses etapis on päikesepaneel katusele kõige ebaefektiivsem tegevus üldse. Nende tasuvusaeg on parimal juhul seitse aastat. On aga tegevusi, mille tasuvusaeg on 3–5 aastat ja mida oleks palju mõistlikum enne ära teha.“
Saates „Eetris on ehitusuudised“ kuulete Šokmani ettekannet kinnisvaraarenduse konverentsilt. Ettekanne oli pealkirjastatud „ESG reform kinnisvaras“ ning Šokman puudutas ettekandes kõiki kolme ESGd hõlmavat teemat – keskkonda ja energiasäästu, sotsiaalseid aspekte ning juhtimist.
Konverentsi modereeris Lauri Leet.
Esimeses etapis on päikesepaneelid katusel ebaefektiivsed
Seotud lood
Artikli eesmärk on juhtida tähelepanu probleemidele raskete pindpaigaldiste (eelkõige päikesepaneelide) paigutamisel lamekatusele. Artikkel tugineb Kesk-Euroopa uuringutele ja autori pikaajalisele praktikale pindpaigaldistega katuste ehitamisel, olemasoleva katuse ettevalmistamisel ja pindpaigaldiste paigutamisel.
Enne, kui hakkame vaatlema erinevaid päikesepaneelide (edaspidi PP) paigaldamise meetodeid, anname ülevaate pindpaigaldiste mõjudest katusele.
Jätkame päikesepaneelide kaldkatustele paigutamise teemat. Seekord vaatleme pindpaigaldiste mõju kõikidele lamekatuse tarindi kihtidele ülevalt alla kuni kandetarinditeni.
Maja ehitamisel mõeldakse algusfaasis pigem vundamendi, katuse ja küttelahenduse peale ning sisustust hakatakse reeglina planeerima siis, kui parkett on paigaldatud ja seinad värvitud. Tegelikult kõlab nagu katastroofi valem, sest köök ei ole lihtsalt mööbel ja selle esimesi samme peab kindlasti kavandama juba ehitusjärgus. Miks? Majaehitaja Madis selgitab kohe välja.