Nordecon näeb jätkuvalt madalseisu nii avaliku sektori kui erasektori tellimustes. Foto: Liis Treimann
Nordeconi teatel on esimene poolaasta möödunud ehitusturul järjest tiheneva konkurentsi tingimustes. Avaliku sektori tellimused on jätkuvalt madalseisus ning erasektori ehituseelne protsess püsib väga pikk. Analüütikute hinnang lähimate kvartalite majanduskasvule on ettevaatlik ja eratellijate tegevus sellega kooskõlas.
Kinnisvaraaerendaja Merko juhtkond loodab, et turu madalpunkt on seljataga, kuid viimases kvartalis tuli teha olulisi otsuseid, näiteks lahkuda Norrast.
Kaitsevaldkonna hangete tingimusi leevendati, et rohkem ettevõtteid pääseks turule ja hinnad langeksid. Samas on ka see turg kahanev ja kiiresti paisunud konkurents tekitab suuremates ettevõtetes skepsist. “Täna osalevad hangetel ka väiksema aastaeelarvega ettevõtted - kas see ikka on otstarbekas,“ kahtles Nordeconi inseneriehituse juht Erkki Suurorg riigi eesmärgis hoida nii maksumaksja raha kokku.
Seis ehitusturul on eklektiline. „Oleme allapoole minemas, mahud tõmbuvad kokku ja konkurents tiheneb. Vürtsi võib lisada ka see, et hinnad võivad tõusta,“ nentis Nordeconi juhatuse liige Tarmo Pohlak lähituleviku kohta.
Paranemine jõuab ehitussektorisse kõige varem 2025 teises pooles, aga pigem 2026.
Tõsi, arendajatel on hästi - projektide käima lükkamiseks on käes parim aeg. Samas aga ehitaja vaatest on olukord praegu keeruline. Nordeconi juhatuse liige Tarmo Pohlak kommenteerib turuolukorda.
KredExi rekonstrueerimistoetus aastateks 2022–2027 on suunatud korterelamute terviklikule rekonstrueerimisele, et parandada hoonete energiatõhusust, pikendada nende eluiga ning soodustada taastuvenergia kasutuselevõttu. Vahel jääb aga ühistu liikmetel või arhitektil otsuse tegemisel puudu kogemustest ja teadmistest, millist fassaadilahendust oleks mõistlik eelistada.