• 17.02.25, 13:12

Vigane ehitusprojekt ei vabasta ehitajat automaatselt vastutusest

Ehituses on kvaliteet ja vastutus tihedalt põimunud ning töövõtja rolli ei saa alahinnata. Ehitajal lasub kohustus kontrollida tellija esitatud projekti ning teavitada teda ilmsetest vigadest, mis võivad mõjutada ohutust või rikkuda seadusest tulenevaid nõudeid. Samas ei ole ehitaja vastutus piiramatu – eeldatakse vaid ilmselgete projekteerimisvigade avastamist.
Advokaadibüroo RASK vandeadvokaat Marina Lapidus.
  • Advokaadibüroo RASK vandeadvokaat Marina Lapidus.
Kui tellija esitatud projekt on puudulik või otseselt vigane, võib tekkida vajadus muudatuste ja lisatööde järele. “Vastutusest ja lisakulude kandmise kohustusest vabanemiseks peab ehitaja tellijat avastatud vigadest koheselt informeerima,” selgitab advokaadibüroo RASK vandeadvokaat Marina Lapidus.
Tema sõnul unustavad ehitajad tihti, et nende kohustused ja vastutus ei piirdu pelgalt projekti järgimisega. Lisaks töövõtulepingule tuleb lähtuda ka kehtivatest õigusaktidest, tehnilistest normidest ja standarditest. “Ehitaja ei saa lihtsalt väita, et on järginud projekti, kui see sisaldab ilmseid vigu, mis mõjutavad ehitise ohutust,” märgib Lapidus.
Ka õiguskirjandus ja kohtupraktika kinnitavad, et ehitaja saab vastutusest vabaneda vaid juhul, kui ta suudab tõendada, et on täitnud oma kontrollikohustused nõuetekohaselt. Samas ei ole nimetatud kohustus siiski piiramatu. Ehitajalt saab oodata üksnes ilmselgete projekteerimisvigade avastamist ehk selliste vigade tuvastamist, mille tõttu projekti järgi ehitades rikuks ta ehitamist reguleerivaid kohustuslikke õigusakte.
“Tervikuna peab ehitusprojekt olema koostatud sellisel tasemel, et see võimaldaks tööd nõuetekohaselt teostada ning seda ilma täiendavate projekteerimistööde ja ekspertiisita. Kui tellija esitatud projekt ei vasta seaduse nõuetele ja ehitaja on juhtinud sellele tellija tähelepanu, kannab kõik selle muutmisega seotud kulud tellija,“ lisab advokaadibüroo RASK ehitus ja kinnisvara valdkonna kaasjuht.
Ehitusvigade ennetamiseks peaksid osapooled aga juba projekteerimisfaasis tegema tihedat koostööd ning tagama, et ehitusprojekt on piisavalt põhjalik ja vastab kehtivatele normidele. Hästi ettevalmistatud ja kooskõlastatud projektid vähendavad eksperdi sõnul oluliselt vaidluste ning lisatööde riski.
Täpsemalt saab kuulata teemal, kuidas sõlmida õigesti projekteerimislepingut ja vältida hilisemaid vaidlusi, konverentsil Tark Ehitus, mille kohta leiad lisainfot SIIT.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 17.02.25, 09:13
Väikeettevõtetele avaneb uus võimalus kiireks ja paindlikuks rahastuseks
Mikro- ja väikeettevõtete jaoks võib ootamatu rahavajadus tekkida igal hetkel, olgu selleks kiire vajadus varude täiendamiseks, ootamatud remondikulud või uus ärivõimalus. Arvelduskrediit on loodud just selliste olukordade jaoks – see on kiire, paindlik ja kuluefektiivne lahendus, mis võimaldab ettevõtetel raha alati käepärast hoida.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele