Tallinna Tehnikakõrgkoolis asub kõrgtehnoloogiline 3D-ehituslabor, millega saab ruumiliselt kuvada tulevasi hooneid ja rajatisi.
- Foto: Tallinna Tehnikakõrgkool
Tule tutvu ehituse virtuaalreaalsusega Eesti Ehituskonverentsil
Ehituse virutaalreaalsuse võimalustega saad lähemalt tutvuda juba 3. detsembril toimuval Eesti Ehituskonverentsil 2015, kus on kirjas juba ligi 150 ehitussektori otsustajat ning võtmeisikut ning mis on parim koht ärikontaktide värskendamiseks või uute loomiseks.
Virtuaalreaalsus aitab vältida vigu, mis muidu tuleksid välja alles ehitamise käigus või lõpus. See teeb ehitamise odavamaks, sest virtuaalkeskkonnas on muudatusi on lihtsam teha, kui hiljem hoonet ümber ehitada.
Tallinna Tehnikakõrgkoolis asuv BIM-labor (BIM CAVE) on arvutitega loodud virtuaalne keskkond. Kooli ehitusteaduskonna dotsendi Aivars Alti sõnul on labor loodud ennekõike stereopiltide vaatamiseks - 3D-prillid ette pannes tekib enda ümber virtuaalne reaalsus. “See on viiest ekraanist kokku pandud süsteem, kus on nii põrandale kui ka lakke vaadates võimalik näha pilti kolmemõõtmeliselt ja inimesel vaateväljale omaselt 180 kraadi laiuselt,” selgitas Alt.Laborit võib Alti sõnul nimetada ka esitluskeskkonnaks, mille eripära on tavaliste kolmemõõtmeliste ekraanidega võrreldes see, et piltide sügavusmõõde on selgemalt tajutav.Labori seinu saab kasutada ka lihtsalt suure ekraanina. “Alguses ajasime taga ainult stereoskoopilist pilti, aga avastasime, et näiteks taristu objektide puhul on oluline roll suurel presentatsioonipinnal, millel on võimalik näiteks pikka liiklussõlme suuremas mahus vaadata,” märkis Alt.Projekteeritavaid hooneid saab laboris kuvada elusuuruses. “Kui seisate maja katusel või silla peal, siis tekkiv kujutis on võimalikult tõetruu,” kirjeldas Alt. “Majas saab ringi kõndida ka sellise vaatega nagu näeb näiteks väike laps, saades aimu, kui kõrged on toolid ja muu mööbel,” selgitas ta.
Pikemalt loe 25. novembri Äripäeva ehituse rubriigist või
Äripäeva uudisteportaalist.
Autor: Liis Ilves Äripäeva kaasautor
Seotud lood
Tallinna Tehnikakõrgkoolis asub BIM (Building Information Modelling) labor, kus on võimalik lisaks kolmemõõtmelisele projekteerimisele lisada reaalsust juurde ning saavutada tõepärane pilt sellest, missugune saab olema reaalsete mõõtmetega maja, hoone, büroo või taristurajatis. Tegemist on virtuaalreaalsusega, kus näeb täpselt, mida ehitama hakatakse. Ehitusuudised.ee käis kohapeal uurimas, millega tegu.
Projekteerimistarkvara ja BIM tehnoloogia kasutuse uuring viidi Eestis läbi veebiuuringuna ET Infokeskuse ja Usesofti poolt 2015. aasta detsembris. Uuringus osales 297 ettevõtet Majandustegevuse registris (MTR) ehitusliku projekteerimise tegevusalana märkinud ligi 2800-st ettevõttest.
Auto parkimine ei pea olema keeruline ja aeganõudev protsess. Entringo pakub sujuvat ja mugavat parkimiskogemust, mis garanteerib kiire läbipääsu parklasse. Entringo on Hansabi välja töötatud piletivaba parkimis- ja läbipääsusüsteem, mis võimaldab kliendil parkimisalale pääseda ilma füüsilisel kujul piletit omamata. Süsteemi on sisse ehitatud numbrituvastus, mis parkimisloaga numbrimärki tuvastades automaatselt tõkkepuu avab. See võimaldab inimesel kiiresti ja takistusteta parkimisalale jõuda. Entringo lahendust saab kasutada ka läbipääsu kontrollimiseks. Seda on võimalik seadistada nii, et alale pääsevad vaid selleks volitatud isikud.