Kuigi soovist liginullenergiahooneid ehitada on palju juttu, seab hinnavahe võrreldes traditsiooniliste lahendustega arendajate soovidele piirid, rääkis Nordeconi juhatuse esimees Jaano Vink Kinnisvarauudiste tänasel konverentsil Säästlik hoone.
- Nordecon AS juhatuse esimees Jaano Vink Foto: Andres Haabu
Vingi sõnul ei hoia arendajaid liginullenergiahooneid ehitamast tagasi mitte skeptitism energiatõhusate lahenduste ja liginullenergiatemaatika temaatika suhtes, vaid investeerimisvõimalused.
“Julgen öelda, et sel puhul kehtib isegi mitte 20/80, vaid 10/90 reegel. 90 % arendajaid või tulevase hoone rajajaid selgelt küll tahab, räägib ja mõtleb energiatõhususest ja erinevatest lähtepunktidest võetuna madal- või liginullenergiamajadest. Karm reaalsus jõuab pärale juba enne esimesi tegevusi, isegi mitte ehitades, aga juba projekteerimisel,” rääkis Vink. “ Tellijad soovivad täna ehitada võimalikult soodsaid hooneid. Sõnades arvestatakse hoone elutsükliga palju, aga reaalses elus väga vähe. Tellijad ei otsi kahekümneaastast tasuvusperioodi.”
Vink tõi välja, et kuigi “tavalise” ja energiatõhusa hoone ehitamise arvestuslik hinnavahe öeldakse olema 50 – 100 eur ruutmeetri kohta, kujuneb hinnavaheks enamasti siiski 200 eur ruutmeetri kohta, sest alla selle on ehitajal keeruline häid lahendusi pakkuda.
“Rusikareeglina maksab keskmise büroohoone ruutmeetri ehitamine ilma käibemaksuta praegu 700 eur. Seega on kallinemisprotsent energiatõhusa hoone rajamisel päris suur ja lööb tellijal jalad alt, ” sõnas ta.
“Tehnilisi piiranguid liginullenergiahoonete ehitamiseks meil tänases situatsioonis ei ole, iga endast lugupidav insener ja ehitusettevõte suudab selle valmis ehitada. Kuid hangete puhul näeme, et tellija vaatab meile otsa ja küsib, et mis mõttes teil on ruutmeetri hind kallim? Üksi ehitaja ei lähe tellijale pakkuma kallimat asja, vaid seda, mida küsitakse,” ütles Vink.
Seotud lood
Soome kinnisvaraomanike liidu RAKLI juht Jyrki Laurikainen hinnangul on soomlaste liginullenergia töörühma Finzeb poolt esitatud liginullenergia hoonete eesmärkidega üle pingutatud. Kui majad hakkavad kasutama uusi katsetamata tehnoloogiaid, peaksid uute hoonete garantiiajad olema võrreldes tänase tunduvalt pikemad, kirjutab Rakennuslehti.
TTÜ professori ja liginullenergiahoonete uurimisgrupi juhataja Jarek Kurnitski hinnangul peetakse liginullenergiamaju veel liiga kalliks, kuid praegu on õige aeg teha pilootprojekte.
TTÜ ligi aasta eest rajatud Eesti esimene liginullenergia-testmaja pakub esimesi tulemusi ülimalt energiatõhusa hoone hinnast ja mõttekusest. Pilootmaju praegu veel aga napib.
Riigi Kinnisvara AS (RKAS) sõlmis projekteerimisbürooga AS Resand 110 985 euro suuruse lepingu Põlva tulevase riigigümnaasiumi õppehoone projekteerimiseks.
Maailma suurim kaablitootja Prysmian on tutvustamas kontserni uut äristrateegiat, millega liigutakse kaablitootjast täislahenduste pakkujaks. Ettevõtte juhi Massimo Battaini sõnul on viieaastase äristrateegia Connect to Lead eesmärk ära kasutada praegust turupositsiooni oma tugevuste arendamiseks ja kindlustamiseks ning olla eestvedaja kaablitööstuse innovatsioonis.