Insener-konsultantide Rahvusvahelise Föderatsiooni (FIDIC) tegevjuht Enrico Vink ütleb, et projekteerimise suurimaid vigu on raha säästmise eesmärgil ettevalmistusstaadiumis mitte konsulteerida.
Äripäeva teemaveebi Ehitusuudised projekteerimiskonverentsil IntelProject 2013 esinenud uusmeremaalane Vink selgitas, et inimesed arvavad, et konsulteerimine tähendab rohkem kulusid. See on aga lühinägelik ning vale.
Samuti on tema sõnul vale arvata, et konsulteerimine on rikaste riikide luksus. „Professionaalse nõustamisega tuleks alustada väga varajases staadiumis ning alles siis arutada, milline on projekti hind, mitte vastupidi,” nentis Vink.
Projekti hinnata on tema sõnul võimalik üsnagi sarnaste indikaatoritega erivõimaluste puhul.
Konverentsil tunti huvi ka kliendi harimise kohta, millele Vink vastas, et erasektori ning avaliku sektori klientidel on väga suur erinevus ning ainus, mida kliendi harimiseks teha saab, on kutsuda klient sarnastele arutelude juurde - nagu tänane projekteerimiskonverents - ning pöörata kliendi tähelepanu olulisele.
„Tihti on kliendil keeruline arutelus osaleda, sest tal pole piisavat ekspertiisi, vaid kindel teadmine, et ta tahab mingit konkreetset lahendust, sealjuures arutamata, milline lahendus võiks olla parim,” nentis Vink.
Vingi hinnangul on hangetel praegu kõige olulisem rahaküsimus, kuid eesmärk on projekteerimisel muuta olulisemaks elukvaliteedi tõstmine ning efektiivsus.
Seotud lood
B+A Architects partner Tõnu Altosaar rääkis eilsel projekteerimiskonverentsil IntelProject 2013, et Eesti arhitektid ei pääse oma töödega maailma edetabelitesse kuna Eesti on liiga väike riik.
Ehitusvaldkonnas leidub ohtralt töid, mis nõuavad spetsiaalseid teadmisi ja kogemusi, kuid on ka selliseid, millega saavad hea tahtmise ja soovi korral hakkama kõik. Värvimine ongi just üks neist ettevõtmistest, kus vaja pealehakkamist ning töökat kätepaari, kvaliteetseid värve, häid maalritarbeid ning õigeid töövõtteid.