Peatselt võib kasutusse jõuda biobetoon, mil on võime end lupja tekitavate bakterite abil ise parandada, kirjutatakse äsja ilmunud ajakirja "Imeline Teadus" esmanumbris.
Betoon on kõige enam kasutatav ehitusmaterjal maailmas, kuid sellel on kalduvus lõheneda ja praguneda. Selle probleemi on Hollandi Delfti Tehnikaülikooli teadlased enda arvates lahendanud väga lihtsa abinõuga. Teadlased segasid betooni katseportsjonisse baktereid ja testisid seda nn biobetooni laboris. Bakterid valiti selle järgi, et nad toodaks lupja, mis on suurepärane betooniprao täiteaine.
Laboris tekitasid teadlased biobetooni sisse praod ja nägid, kuidas niiskus, mis nüüd betooni sisse tungima hakkas, äratas bakterid, kes hakkasid lupja tootma. Betoonisegusse olid teadlased bakterite jaoks seganud ka toitaineid, näiteks pärmiekstrakti, et bakteritel oleks töö tegemise ajal millestki toituda.
Kui betooni sisse tekivad praod, pääsevad vesi ja õhuniiskus rauast ja terasest armatuurini ja need hakkavad roostetama. Igal aastal kulutatakse sildade, ehitiste jms parandamiseks ja hooldamiseks miljardeid krooni, kuid nüüd ei ole abi vaja enam kaua oodata.
Seotud lood
Auto parkimine ei pea olema keeruline ja aeganõudev protsess. Entringo pakub sujuvat ja mugavat parkimiskogemust, mis garanteerib kiire läbipääsu parklasse. Entringo on Hansabi välja töötatud piletivaba parkimis- ja läbipääsusüsteem, mis võimaldab kliendil parkimisalale pääseda ilma füüsilisel kujul piletit omamata. Süsteemi on sisse ehitatud numbrituvastus, mis parkimisloaga numbrimärki tuvastades automaatselt tõkkepuu avab. See võimaldab inimesel kiiresti ja takistusteta parkimisalale jõuda. Entringo lahendust saab kasutada ka läbipääsu kontrollimiseks. Seda on võimalik seadistada nii, et alale pääsevad vaid selleks volitatud isikud.