Toodete asendamine on ehituse käigus tavapärane ja riigihangetel alapakkumisi teinud ettevõtetel tulebki otsima odavamaid analooge, eriti kui hinnakasv on olnud meeletu. See põhjustab aga peavalu nii originaalmaterjalide tootjatele kui ka noortele objektijuhtidele, kes peavad kontrollima alltöövõtjate kvaliteedi vastavust nõuetele.
- Ehitusinsener OÜ juhi Tanel Seppeli sõnul peab omanikujärelevalve toodete kvaliteeti küll kontrollima, aga vastutaja on ikkagi ehitaja. Foto: Raul Mee
Ehituses on tavapärane, et projektis ette nähtud materjalide asemel kasutatakse odavamaid analooge. “Projekteerija arvutab ja leiab lahendused, aga ehitaja võtab ja hakkab seda odavamalt ringi tegema, kasutades hoopis teisi materjale või teise tootja tooteid,” räägib Peikko Eesti tegevjuht Aare Raam. Materjale võib loomulikult asendada, ent see peaks olema jälgitav ja kaardistatav. “Kui 30 aasta pärast hakatakse hoone sihtotstarvet muutma või on vaja mõnd lahendust ringi teha, ei saa projekti usaldada ja lõpuks ei tea keegi, mida hoone vastu võtab.”
Seotud lood
Kui ehitaja vassib kasutatud ehitusmaterjali kohta ja omanikujärelevalve ei pane tähele, siis ehituse ohutuse eest vastutab omanik ja kindlasti ka ehitaja, kes on ohuolukorra tekitanud. Aga sellele sageli ei mõelda või lüüakse käega, sest tõestamine on aeganõudev ja keeruline, ütles Õigusbüroo Laesson ja Partnerid juhi Tuulikki Laesson
Ehituses toimub ohtlikke olukordi ja nappe pääsemisi oluliselt sagedamini kui me teame. Kui keegi surma ei saa, siis vaikitakse ebamugavad teemad maha. Varjatud vigadest ei saa õppida, seega korratake neid veel ja veel. Kuidas siis olukorda lahendada, räägib Arro & Agasild Inseneribüroo partner Alari Arro.
Uues "Eetris on ehitusuudised" saates küsime, miks ehitusvead juhtuvad ning kuidas neid ära hoida. Kas vead tekivad pigem projekteerija või ehitaja süü läbi või asub probleemi tuum tellijate rahapuuduses ja ebakompetentsuses? Kas pigem peaks paranema ehitusinseneride tehniline pädevus või hoopis üldine meeskonna- ja koostööoskus?
Eesti ehitussektor januneb innovatsiooni järele. Puudulik õpe ja iganenud regulatsioonid ei motiveeri arendajaid ehituses uusi lahendusi ja materjale kasutusele võtma, kirjutab elukondliku kinnisvara arendusettevõtte Arco Vara juht Miko Niinemäe.
Maailma suurim kaablitootja Prysmian on tutvustamas kontserni uut äristrateegiat, millega liigutakse kaablitootjast täislahenduste pakkujaks. Ettevõtte juhi Massimo Battaini sõnul on viieaastase äristrateegia Connect to Lead eesmärk ära kasutada praegust turupositsiooni oma tugevuste arendamiseks ja kindlustamiseks ning olla eestvedaja kaablitööstuse innovatsioonis.