• 23.08.19, 07:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Merko ja Connecto alustasid saartevahelise merekaabli paigaldust

Väikeses väinas algas Eleringi tellimusel Muhu-Orissaare kõrgepinge merekaabli paigaldamine, mille tulemusel tõuseb saarte varustuskindlus ja väheneb väinatammil paiknevate õhuliinide mõju keskkonnale.
Merko ja Connecto alustasid saartevahelise merekaabli paigaldust
  • Foto: Elron
Praegu saavad Saaremaa ja Hiiumaa kogu elektrivarustuse Väikese väina tammil paiknevate õhuliinide kaudu. Paralleelse merekaabli valmides väheneb märgatavalt risk, et väinatammi õhuliinide rikke korral jäävad saared pikemaks ajaks elektrita. Ühtlasi võimaldab rajatav merekaabel vähendada õhuliini juhtmete arvu tammil ning korrastada alles jääva õhuliini, vähendades seeläbi selle mõju linnustikule.
Tööd Muhu-Orissaare merekaabli paigaldamiseks algasid Väikeses väinas nädalavahetusel. Esimeses etapis ujutati 4,7 kilomeetri pikkune 110-kilovoldine merekaabel kaablilaevalt merre. Ujukitega varustatud merekaabel transporditi kaatrite abil kaabli tulevase trassi piirkonda. Esimesena tõmmatakse maale merekaabli Muhu saare poolne ots ja seejärel Orissaare poolne ots. Kaabel paigaldatakse varem rajatud 1,5 meetri sügavasse kaevikusse, mis täidetakse uuesti pinnasega.
Väikese väina uue 110-kilovoldise kaabelliini kogupikkus Muhu saarelt kuni Orissaare uue alajaamani on 6,7 kilomeetrit, sellest meres 4,7 kilomeetrit. Merekaablis on kolm faasi ühendatud ühte kaablisse. Kaabli läbimõõt on 190 millimeetrit, kaal 67 kilogrammi meetri kohta.
Merekaabli maksumus on ligi 5,4 miljonit eurot. Merekaabli rajavad vastava riigihanke võitnud Merko Infra ja Connecto. Järgmisel aastal paigaldavad samad ettevõtted sarnase kaabli ka Suurde väina.
Esimese kaasaegse 110-kilovoldise elektri merekaabli rajas Elering mandri ja Muhu saare vahele 2015. aastal. See kaabel on alates valmimisest kandnud põhiraskust kogu Muhumaa, Saaremaa ja Hiiumaa elektriga varustamisel.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 03.02.25, 09:41
Kas tööstusel on valikut?
Kui räägitakse tööstuse energiavajadusest, energiajulgeolekust või toidujulgeolekust, siis tundub, et räägitaks vaid gaasist, CNG-st või äärmisel juhul LPG-st. See on nii ilmselge valik, et tavaliselt ei vaevuta millelegi muule mõtlemagi.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele