Eelmisel nädalal toimunud BIMi innovatsioonikonverentsil BIMsummit 2018 ütles Via Betoon Eesti esindaja Toomas Heinsalu, et ükski ehitusmudel ei ole konfliktitu, vaid lihtsalt mõnes tööfaasis on loobutud konfliktide tunnistamisest.
- Toomas Heinsalu Via Betoon Eestist ja Ardo Vakk Jetmarist. Foto: Sten-Ander Ojakallas
„Kui keegi eksib mudelis konstruktsioonide sisse joonistamisel, siis vahel piisab juba mõnest sentimeetrist, et kõik jookseb kokku,“ märkis Jetmar OÜ projektijuht Ardo Vakk. „Varem töötasid töömehed 2D joonise järgi rohkem ise, kuid täna peab olema projektijuht objektil rohkem kohal. Probleeme tekib just vanemate meestega, sest nooremad oskavad juba ise telefonis 3D jooniseid vaadata ja järeldusi teha.“
„Täna toimub objektil alltöövõtjatega suhtlust rohkem, sest varem, kui ainult 2D jooniste põhjal ehitati, siis ei jõudnud paljud probleemid projektijuhinigi – elektrikud ja torumehed lahendasid need omavahel juba ära,“ lisas Ardo Vakk. „3D puhul tuleb vigu sisse lõplike materjalide valikust, seega on igapäevane mudeli täiendamine vajalik.“
Mille taha jääb alltöövõtjatel BIMi kasutamine?
Middlesex University magistrant Kenet Kroon märkis, et probleem on peamiselt teadmistes, õigemini nende puudumises. „Teadmistest jääb puudu, sest kutsekoolis ei õpetada seda. Me ei ole kaardistanud ära, mida me peaksime 3D joonistega planeerima. Lisaks jääb puudu ka elementaarsetest tehnilistest seadmetest ja tarkvarast. Selle õppimine ei ole lihtne ning nõuab palju aega ja keskendumist. Platsil ei jõua seda juurde õppida, sest kui teadmised puuduvad, siis ei oska ka otsida infot.“
Mudelprojekteerimisega viis aastat tegelenud AS Maru Ehitus KVVK projektijuht Tiina Õunmaa arvates hakatakse BIMi kasutama siis, kui selles reaalset kasu nähakse. „Kui lõpuks nähakse kasu, siis sellest hetkest hakatakse ka ise huvi tundma selle vastu, kuid ehitusjuht ei tohi lasta alltöövõtjatel mugavaks muutuda ja neile kõike infot ette anda.“
Kas 2D joonised kaovad ära?
„Ei kao 2D joonised kuhugi – kui need lähevad, siis lähevad ka mehed ja tulevad robotid asemele,“ märkis Toomas Heinsalu. „2D joonised jäävad küll alles, kuid ehituse esimeses faasis pole need enam nii vajalikud. See jääb n-ö viimaseks asjaks, et platsi peal lüüakse joonised lauale ja 2D järgi hakatakse reaalselt ehitama.“
Kenet Krooni hinnangul toimivad 2D joonised edasi juhul kui need sünnivad 3D mudeli põhjal. „Mingi info jääb kindlasti 2D kujule ja see on õige, aga kahjuks pole meil täna uuringut, mis ütleks täpselt ära, mida joonised sisaldama peaksid. Lisaks oleks vajalik teada ka seda, milline info peab olema tekstiline ning milline geomeetriline.“
„Ma tahaks uskuda, et 2D joonised ikka kaovad ära, kuid ma ise kontrollin alati 2D jooniselt andmeid,“ lisas Tiina Õunmaa. „Olen näinud arendusi, mille joonised on ainult 3D peal, kuid lõpuks kui arendus valmis sai, siis tehti ikkagi 2D joonised ka.“
BIMsummiti vestlusringis „Mis kasu on mudelist ehitusplatsil?“ osalesid AS Maru Ehitus KVVK projektijuht Tiina Õunmaa, Middlesex University magistrant Kenet Kroon, Via Betoon Eesti OÜ esindaja Toomas Heinsalu ning Jetmar OÜ projektijuht Ardo Vakk.
Seotud lood
Riias püüab pilke arhitekt Wilhelm Ludwig Bockslaffi loodud juugendstiilis kortermaja, mille renoveerimisel kasutati
bauroc RENOVE plaate. Väljapaistva Riia arhitekti Wilhelm Ludwig Bockslaffi tööde hulgas on 30 mitmekorruselist elu- ja ühiskondlikku hoonet ning mitmeid tööstushooneid. Peaaegu iga tema projekt on omal moel unikaalne, nii ka Riia kesklinnas aadressil Lienes 7 asuv kortermaja.