Ehkki kinnisvaraarendajad kurdavad, et ehituslubade väljastamine venib, saavad arendajad lubade väljastamist oluliselt kiirendada, ütles Tallinna linnaplaneerimise ameti juhataja Anu Hallik-Jürgenstein vastuseks arendajate kriitikale.
Kinnisvaraarenduse konverents
23. mail toimuval Kinnisvaraarenduse konverentsil räägime hetkel töös olevate mastaapsete arendusprojektide kujunemisloost, ehitamisest finantseerimisest ja lõpptarbijate leidmisest. Üritus toob kokku valdkonna esindajad. Anname ülevaate turul toimuvast ja toome kuulajateni kinnisvaraarenduste tulevikuperspektiivid.
Vaata kava ja pane ennast kirja
SIIT.Ka ei vasta tema sõnul tõele
Äripäevas esitatud väited, nagu veniks ehituslubade menetlus poole aastani. Linnaplaneerimise juhi sõnutsi ei tulene kõik viivitused kaugeltki linnavõimudest tingituna, vaid aega nõuab ka puudulik dokumentatsioon loa taotlejate poolt.
„Arendajad saavad omalt poolt astuda samme selleks, et ehituslubade menetlemist kiirendada, kui esitavad ehituslubade taotlusi, mis on detailplaneeringuga kooskõlas,“ sõnas Hallik-Jürgenstein. „Iga kõrvalekalle detailplaneeringust toob kaasa viivitusi, sest sel juhul annab linnaplaneerimise amet korralduse puuduste kõrvaldamiseks“.
Ettevõtjad on viivituste pärast pahased, kuid tihtipeale on viivituse põhjustajaks teine ettevõtja. „Päris sageli juhtub nii, et ühele arendajale ehitusloa andmise vaidlustab teine arendaja, mis oluliselt pikendab loa väljaandmise protsessi,“ ütles Tallinna linnaplaneerimise ameti juht.
„Vaadates tänavuse aasta menetlusse võetud ehitusprojekte, siis kõiguvad keskmised menetlusajad 14 ja 33 päeva vahel,“ selgitas Hallik-Jürgenstein.
„Näiteks Lasnamäe, Kristiine ja osa Mustamäes puhul on kahe kuuga menetlusse võetud 102 ehitusprojekti, neist 23 menetlust on tänaseks lõppenud, keskmine menetluse aeg seal on 22 päeva. Seega on võrreldes eelmise aastaga ehituslubade väljastamise kiirus oluliselt kasvanud,“ kommenteeris Tallinna linnaplaneerimise ameti juht.
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.