• 24.08.16, 12:21
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Bauschmidt valmistas Eesti esimese söepuidust fassaadi

Bauschmidt valmistas Tallinnas asuvale kortermajale Yakisugi tehnikas söestatud puidust fassaadi. Jaapanist pärinev tehnika annab puidule uudse ja omapärase välimuse, aga ka vastupidavuse.
Bauschmidt valmistas Eesti esimese söepuidust fassaadi
  • Foto: Bauschmidt
Yakisugi tehnika Eestisse tooja ja populariseerija, Eesti Puitmajaliidu ja arhitektuuribüroo TEMPT juhatuse liige Mihkel Urmet kinnitas, et eestlase jaoks tavapäratu tehnika sobib väga hästi meie keskkonda, kirjutas Puitmajaliit.
"Must soliidne välimus sulab kokku Eesti loodusega ja jätab hooned väärika välimusega. Kuid asi pole vaid välimuses -- jaapanlased leiutasid tehnika puht praktilistel eesmärkidel, et puit ei mädaneks ja peaks vastu kõigile ilmadele. Kahjurid ei tunne süsiniku vastu huvi ning praktiliselt on võimalik tekitada igaveselt kestev puit,“ sõnas Urmet.
Yakisugi ehk Shou-Sugi-Ban on juba sajandeid vana Jaapani puidu pinna söestamise tehnika, arvatavasti on see maailma vanim puidu kaitsmise viis. Jaapanis kasutatakse yakisugi tegemiseks põhiliselt seedripuidust laudu, Eestis lehist, kuuske või mändi. 
Yakisugi tehnikas viimistletud laudu kasutatakse peamiselt hoonete fassaadidel. Traditsiooniliselt on Eestis söestatud puitu puidust aiapostid jm maapinnaga kokku puutuvad puitkonstruktsioonide rajamisel, et takistada mädanemist ja seente ning puidukahjurite levikut. Yakisugi on kogunud populaarsust Jaapanis, USA-s ja Euroopas, sest arhitektid-disainerid on selle naturaalse tehnika taasavastanud.
 „Koostöös Puitmajaklastriga kutsusime eelmisel aastal Eestisse külla Jaapani ühe omapäraseima arhitekti ja professori,elava legendi Terunobu Fujimori. Temaga koos viisime läbi yakisugi tehnika töötoa ja loengud selle omapärase puidu viimistlemise tehnika tundma õppimiseks,“ valgustas Urmet omapärase stiili kodumaale toomist.
Urmet lisas: „Hea meel on näha, et eelmisel aastal korraldatud seminar on saanud nüüd omapärase ja kvaliteetse tulemi, mis oma erilisusega jääb kindlasti linnapildis silma ning lisab erakordse puidukasutusega tugeva väärtuse kohalikku elukeskkonda.“
Arhitektuuribüroo TEMPT töötas pärast Nordic Houses KT-ga peetud seminari välja ka tehasemaja yakisugi kontseptsiooni.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 22.11.24, 16:13
W.EG. Eesti ja Prysmian panustavad Eesti avaliku ruumi arengusse
Juhtiv elektrimaterjalide hulgimüüja W.EG. Eesti ja maailma suurim kaablitootja Prysmian on viimaste aastate jooksul olnud olulised panustajad Eesti avaliku ruumi arendamises, osaledes tipptasemel infrastruktuuri- ning valgustuslahenduste loomises. Ettevõtete esindajate sõnul on lisaks innovaatilistele toodetele hea tulemuse alus suurepärased partnerlussuhted ja kiired tarned.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele