Täna toimuval Eesti suurimal BIM-konverentsil BIMsummit ütles Nordeconi juhatuse liige Avo Ambur, et oluline on Eestis selgeks teha, kes vastutab millise osa eest ehituses – kas näiteks projekteerimise eest vastutab projekteerija või kuulub lõppvastutus hoopis ehitajale.
- Avo Ambur Foto: Veiko Tõkman
Avo Ambur osales diskussioonis „Mis motiveerib Eestis BIMi kasutama?“ koos Reet Kalmeti, Virgo Sulakatko, Indrek Mooratsi ja Merylin Rüütliga. Diskussiooni juhatas Jaanus Uiga.
„Mudelprojekteerimises ja üldse kogu ehitamises on küsimus see, kas projekteerimise eest vastutab projekteerija või kuulub kogu lõppvastutus ikkagi ehitajale,“ rääkis Nordecon ASi juhatuse liige
„BIMi rakendamisel on oluline, et tellija soovid ja nõudmised peavad olema kohe alguses BIMis. Oluline on selgeks teha ka, kuhumaani mudelit teha: mis mahus ja mis objektidel. Kõik ei peagi mudelisse minema, vaid see, mis on oluline ja mis toob kõige rohkem tulu,“ sõnas Avo Ambur.
Mudelprojekteerimises kasu ilmneb ehitusplatsil
„BIMi rakendamisel on oluline, et tellija soovid ja nõudmised peavad olema kohe alguses BIMis. Oluline on selgeks teha ka, kuhumaani mudelit teha: mis mahus ja mis objektidel. Kõik ei peagi mudelisse minema, vaid see, mis on oluline ja mis toob kõige rohkem tulu,“ sõnas Avo Ambur.
„Nordeconi kui ehitusettevõtjat sunnib mudelit kasutama see, et oleme püüdnud, vähemalt enda meelest, olla innovatiivne ehitusettevõte,“ märkis Avo Ambur. „Tänaseks oleme hakanud aru saama, mis on BIM ja kuhu sellega võib jõuda. Eelkõige näeme mudelprojekteerimises kasu just ehitusplatsil – võimalikult efektiivne ehitustegevus. Mitte vigade parandus, vaid vigade ennetamine. Nordeconil on töös hetkel 4-5 hoonete ehitusprojekti, kus kasutame aktiivselt BIMi, teedeehituses on see toimunud juba aastaid.“
Täna ja homme toimub Tallinnas BIMsummit konverents, millel astuvad üles eksperdid Ameerikast, Saksamaalt, Suurbritanniast ja Eestist. BIM-tehnoloogia (Building Information Modelling) rakendamine annab võimaluse ehituses kõik projekti osapooled liita üheks meeskonnaks – kogu töötsükkel alates projekteerimisest lõpetades hoone ülalpidamisega on lihtsamini jälgitav ja hallatav tänu ehitusinfo mudelile.
BIMsummiti eesmärk on inspireerida Eesti peatöövõtjaid ja ehituse tellijaid läbi teiste praktikute kogemuse. BIMsummitit aitavad korraldada Tallinna Tehnikaülikooli Ehitusteaduskond ja Baltic American Freedom Foundation.
Seotud lood
Riias püüab pilke arhitekt Wilhelm Ludwig Bockslaffi loodud juugendstiilis kortermaja, mille renoveerimisel kasutati
bauroc RENOVE plaate. Väljapaistva Riia arhitekti Wilhelm Ludwig Bockslaffi tööde hulgas on 30 mitmekorruselist elu- ja ühiskondlikku hoonet ning mitmeid tööstushooneid. Peaaegu iga tema projekt on omal moel unikaalne, nii ka Riia kesklinnas aadressil Lienes 7 asuv kortermaja.