Eesti peab astuma jõulisi samme, et lõpetada raiskamine ehitussektoris ja asendada see koostööl põhinevate kõrgtehnoloogiliste lahendustega, tõdeti tänasel suurkonverentsil “Nov Arc – uus koostööarhitektuur”.
Arhitektuuri- ja inseneribüroo EA Reng AS korraldatud rahvusvahelisel konverentsil keskenduti võimalustele, kuidas mudelis projekteerimisel ehk BIMil (building information modelling) põhineva koostööplatvormi juurutamise teel muuta ehitus palju säästlikumaks ja nii hoida kokku mh maksumaksja raha.
EA Reng ASi juhatuse esimehe Jüri Rassi sõnul on Eestis olemas kõrgel tasemel oskusteave ja tehnoloogia, et BIM-platvormi kasutamise teel viia ehitus uude ajastusse. Paraku takistab seda mitmete ehitajate vastuseis ja riigi ebapiisavad sammud. “BIM erineb tavapärastest ehitusvõtetest selle poolest, et tellija, projekteerija, arhitekti ja ehitaja koostöös luuakse virtuaalne kolmemõõtmeline mudel, mis sisaldab kogu ehitist puudutavat infot,” selgitas Rass. “See tähendab, et juba enne ehituse algust on väga täpselt teada, mida, millal, kuhu ja kui palju kulub. Ehitaja ei saa osta midagi “igaks juhuks”, kõik on täpselt välja arvutatud.” On vaid aja küsimus, millal BIM-platvormid muutuvad normiks ka Eestis. Seda teed on mindud nt Soomes, Norras ja Ühendkuningriikides ning praktika on näidanud, et ehitamine on muutunud kuni 20% odavamaks. Konverentsi peaesineja oli aastail 2009-2012 Ühendkuningriikide valitsust nõustanud Paul Morrell, kelle töö tulemusel otsustati, et aastast 2016 võib Briti avaliku sektori hoonete rajamisel kasutada ainult BIM-platvorme. “Riikidel on innovatsiooni juhtimisel oluline roll. Meid ajendas vajadus kokku hoida, sest Ühendkuningriikide ehitustellimustest ligi 40% tuleb avalikust sektorist, seda on väga palju,” ütles Morrell. “BIM tagab üheselt arusaadavad reeglid, lõhub barjäärid ehituse erinevate osapoolte vahel ja tagab ühiskonnale parema teenuse. See muutus oli suur, kuid turg kohanes kiiresti.” Konverentsil ehitajate vaatenurka esindanud Margo Dengo AS-ist Maru Ehitus ja Soome NCC-d esindanud Mari Karttunen ütlesid, et BIM-platvorm on neil aidanud oluliselt vähendada ressursside raiskamist. “BIM-platvormi kasutusele võtmine on meil võimaldanud vähendada oluliselt ajalise ja rahalise ressursi kulu, samuti aitab see paremini säästa keskkonda,”lausus Dengo. EA Reng AS on ligi 25 aastat Eestis tegutsenud arhitektuuri- ja inseneribüroo, mis annab tööd 100 spetsialistile, omab kuut bürood neljas riigis ja on kavandanud üle 1000 objekti, neist kümneid objekte BIM-mudelis.
Autor: Ehitusuudised.ee toimetus
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.