• 30.01.14, 11:09
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Ehitussektori kindlustunne püsib madalseisusus

Euroopa Liidu abiraha vähenemine on Eesti ehitussektori kindlustunde toonud 2010. aasta teise poole tasemele, mida iseloomustab Eesti Konjunktuuriinstituudi (EKI) kindlustunde indikaator.
EKI direktori Marje Josingu teatel nimetab 73% ettevõtjaid olulisimaks käibe kasvu takistavaks teguriks vähest nõudlust. TREV-2 Grupi juhatuse esimehe Erki Mölderi sõnul on ehitussektori väikese kindlustunde põhjus euroraha kahanemine, kuid nõudlust on pärssinud ka nõrkus nii riigi- kui ka erasektoris.
Firmajuhi sõnul ei ole TREV-2 ehitushangete maht eelmise aastaga võrreldes palju vähenenud, kuna riigil on vaja ikka teid hooldada. Samal ajal suureneb teedeehituses väiksemate tööde osakaal. “Kuna maanteeamet on võtnud endale eesmärgi teha megaprojektide asemel väiksemaid, on vähenenud ajaline nähtavus,” ütles Mölder.
Nüüd näeb Mölder, et turul tegutsevate ettevõtete arv väheneb ja tuleb kohaneda väiksemate mahtudega. See ei ole aga väga kiire. Ta toob näitena Skanska turult lahkumise, samuti on TREV-2 ise tegevusi müünud või kinni pannud. “Sulgesime keskkonnaehitustöödega tegeleva Tektoni ja müüsime üldehitusega tegeleva tütarfirma TREV-2  Ehituse,” selgitas firmajuht.
Mölderi teatel sõltub ehitusnõudluse suurendamise võimalus riigi prioriteetidest. Tema sõnul ei peaks riik majanduse elavdamiseks laenu võtma, küll aga  tooks infrastruktuuri õigesti investeeritud raha väga palju tagasi liiklusohutuse ja parema elukvaliteediga.
Tootmisvõimsuse rakendatus oli konjunktuuriinstituudi andmetel 67%, mis iseloomustab Mölderi sõnul hästi, kas efektiivsusnäitaja järgi on madalseis või mitte. “Meile on väga tähtis tootmisressursside pikaajaline planeerimine. Kui ressursside kasutamise efektiivsus on 67%, on see koht, kus oleks võimalik efektiivsust tõsta, kui pikema aja peale ressursse ­õigesti plaanitakse,” lisas Mölder. Ta sooviks jõuda 80% juurde, kuid ei näe kiiret lahendust. “See laheneb ühe põhivara investeerimistsükli käigus ehk 5–7 jooksul. Loomulikult proovime oma ettevõttes kiiremini asjad  korda saada,” ütles Mölder.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 02.12.24, 07:00
Ehitusekspertiisi ja järelevalve teostamine säästab aega, närve ja rahakotti
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele