Aasta alguses alustab Eesti Asfaldiliit juures tööd Teedeklaster, mis koondab kokku ehitustarneahela erinevad osapooled.
Eesti Asfaldiliidu juhi Sven Pertensi sõnul oli Teedeklastri loomise peamiseks põhjuseks vajadus suurendada Eesti teedeehitussektori konkurentsi- ja ekspordivõimet.
„Soovime suurendada ettevõtete konkurentsivõimet läbi innovatiivsete lahenduste. Selleks tuleb analüüsida maailmas viimasel ajal kasutusele võetud ja rakendatud tehnoloogiaid ning juurutada nendest parimad Eesti teedeehitussektoris,“ selgitas Pertens.
Teedeklaster plaanib parandada ka valdkondlike õppekavade kvaliteeti, andes sisendiks praktikute informatsiooni kõige kaasaegsematest võimalustest ja sektori arengutest. „Plaanime aluse panna teedeehitussektori kompetentsikeskusele, mis koondab endas parimad praktikad ja sektori oskusteavet,“ rääkis Pertens. Koostöös TTÜ-ga on plaanis luua vajadustepõhine haridusbaas teedeehitusvaldkonnas ja rakendada uued täiendõppemoodulid.
Klastri töö tulemusena loodetakse otsest positiivset mõju Eesti majanduse arengule, kuna tugev ja innovaatiline teedeehitussektori tegutsemine loob võimalused teiste majandusvaldkondade tegutsemiseks, keskkonnasäästlikud lahendused vähendavad CO2 emissiooni ning aitavad kujundada Eesti kui innovaatilise riigi head mainet.
Pertensi sõnul kavatseb klaster tõsta klastripartnerite nähtavust rahvusvahelistel turgudel - luua vastavad strateegiad ning seeläbi aidata tõsta partnerite rahvusvahelist konkurensivõimet. Rahvusvahelise konkurentsivõime tõstmise peamiseks tööriistaks peab Pertens ressursside efektiivset ühiskasutust. Teedeehitussektorit iseloomustab valdkonna spetsiifilisus – erioskustega tööjõud, kallis eritehnika ja tööde tugev sesoonsus.
Teedeklastri partnerid on AS Teede Tehnokeskus, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Tehnikakõrgkool, Lemminkäinen Eesti AS, TREV-2 Grupp AS, Tref AS, Nynäs AS, Kunda Nordic Cement AS, Novotrade Invest AS, Rudus Eesti AS, Verston OÜ, Reaalprojekt OÜ, Kivitööd AS, ÜLE OÜ ning tegevuse koordineerijana MTÜ Eesti Asfaldiliit.
Klastri projekti toetab EAS Euroopa Regionaalarengu Fondist.
Seotud lood
SSAB kontserni tütarettevõte Ruukki Construction käivitas uue tootegrupi Ruukki® LowCarbon, mille eesmärk on täita üha karmimaid keskkonnanõudeid ja rahuldada klientide vajadust vähendada ehitatavate hoonete elutsükli jooksul tekkivaid heitkoguseid. Tootegrupi esimesteks toodeteks on LowCarbon sändvitšpaneelid, LowCarbon fassaadikassetid ja katuseprofiil Ruukki® Classic LowCarbon, mille heitkogused on 50-70% väiksemad kui analoogsetel standardsetel toodetel.