“Me ju võrdleme praegu ehitajate jaoks selgelt kõige nõrgemate aastatega. Sealt see ilus kasvunumber ilmselgelt tuleb,” kommenteeris Nordeconi juhatuse esimees Jaano Vink Statistikaameti tulemusi.
Kui eile avaldatud statistikaameti ettevõtlusstatistika näitab tugevaid kasvunumbreid nii käibes kui ka kasumis, siis ettevõtjad põhjendavad seda ennekõike eelmise aasta madala võrdlusbaasiga ja igapäevategevuses väga suurt kasu ei tunta, sest erinevad kulud söövad kasumi ära.
“Möödunud perioodide väga madalad võrreldavad tasemed on eelkõige see põhjus,” ütles ehitusettevõtte Nordecon juht Jaano Vink, mis võiks olla ehitussektori 40protsendise käibe kasvu ja kahjumist 24 miljoni eurose kasumisse jõudmise taga tänavu esimeses kvartalis.
Mahu kasv tooks kasumi. Vink lisas, et kui mahud taastuvad, on võimalik näidata ka kasvunumbreid. “Ühest küljest see kasuminumber on suur, teine pool on see, milline see kasumlikkuse näitaja on,” seadis ta kasumiväärtuse küsimuse alla. “See lõpptulemusena enam nii meeletult hea ei tarvitsegi olla.”
Kindlasti on nii mahu kui ka kasvude sees Vingi sõnul paratamatult ehitusmaterjalide ja tööjõu hindade tõus. “Kasuminumbrit see vaevalt et mõjutab, aga mahtusid kindlasti,” märkis ta. “Tänavu on need taas pigem stabiliseerunud.” Vink uskus, et edasistes käibe- ja kasuminumbrites ei tohiks tänavu küll väga järsku kukkumist või pidurdumist tulla. “Kas see nüüd nii hoogsalt edasi läheb, aga eelmise aasta madal võrdlusbaas on meil ees ja positiivne trend on meil kindlasti olemas,” lausus ta.
Loe pikemalt 7. juuni Äripäeva paberlehest.
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.