Möödunud reedel toimus Luua Metsanduskoolis rahvusvaheline seminar ettevõttepraktikast, mis andis Eesti tööandjatele ka hoiatava signaali arengute osas tööjõuturul.
Eestisse saabusid Euroopa maastikuehitajate liidu liikmesettevõtete juhid Hollandist, Saksamaalt, Soomest, Ungarist, Prantsusmaalt ja Belgiast, et arutada siin koostöövõimalusi praktikantide värbamiseks välisriikidesse ja tulemusliku praktika korral pakkuda neile seal ka tööd.
„Hoiatav sõnum eesti tööandjatele on, et kui nad kutseõppeasutustega kompetentse töötaja koolitamisel koostööd ei tee, peavad nad varsti ise minema välistööjõu jahile,“ märkis Veiko Belials Luua Metsanduskoolist.
Belialsi sõnul ei täida praktika praegu täiel määral eesmärke. “Tuleneb see siis sellest, et tööandja suhtub praktikanti kui odavasse tööjõudu või ei ole lihtsalt talle sobivat tööd anda. Võib ka olla, et kool pole suutnud oma ootusi teistele praktikaosapooltele selgitada,” arutles ta ning lisas, et sageli on ka ettevõtte poolne hindamine formaalne.
“Niikaua, kui tööandja näeb praktikandi õpetamises koormavat kohustust, mitte võimalust, võib juhtuda, et ilma jäädakse mitte ainult töötajatest, kes Euroopasse tööle lähevad, vaid ka tulevastest töötajatest. Ja seda veel enne, kui nood tööturule üldse sisenevad,“ selgitas ta.
“Konkurente ei ole tarvis karta. Ei inimesi ega ettevõtteid ei ole võimalik kopeerida,” sõnas seminaril esinenud Euroopa kutseõppe arenduskeskuse Cedefop ekspert André Huigens Hollandist Wellantcollege’st, püüdes hajutada tööandjate tavapäraseid hirme oma ärisaladuste lekkimise kohta.
Seminaril esinesid lisaks André Huigens’ile veel Soome Maastikuehitajate Liidu president Henrik Bos ja Jan van der Wiele Wellantcollege´st. Kogemusi jagasid ka Kuressaare Ametikool ning Euroopa Maastikuehitajate Liidu juhatuse liikmed Belgiast, Prantsusmaalt, Saksamaalt ja Ungarist.
Seotud lood
SSAB kontserni tütarettevõte Ruukki Construction käivitas uue tootegrupi Ruukki® LowCarbon, mille eesmärk on täita üha karmimaid keskkonnanõudeid ja rahuldada klientide vajadust vähendada ehitatavate hoonete elutsükli jooksul tekkivaid heitkoguseid. Tootegrupi esimesteks toodeteks on LowCarbon sändvitšpaneelid, LowCarbon fassaadikassetid ja katuseprofiil Ruukki® Classic LowCarbon, mille heitkogused on 50-70% väiksemad kui analoogsetel standardsetel toodetel.