Leedu eluasemete renoveerimise programm, mis pole veel täielikult välja töötatud, ahvatleb Skandinaavia investoreid ja ärimehi, kirjutab news2biz Lithuania.
Nii on Rootsi ettevõtja Jonas Olaf Hansson loonud Klaipedas hiljuti ettevõtte SHC Group. „Hanssoni plaan on olla valmis, kui Leedu tohutu renoveerimisprogramm hoo sisse saab,“ rääkis Hanssoni konsultant ja SHC Groupi direktor Asta Lukoniene.
Grupp Klaipedas tegutsevaid Taani investoreid plaanib koos kohalike partneritega investeerida ja hakata tootma lihtsalt paigaldatavaid fassaadiprofiile. Ettevalmistused on kestnud üle aasta, ent endiselt on ebaselge, kui suur nõudlus fassaadidele oleks ning seetõttu on ka tootmisse rakendamine pidurdunud.
„Seadusandlus, mis puudutab laenude ja toetuste andmist vanade nõukogudeaegsete elamute renoveerimiseks, pole veel täielikult välja töötatud, et võimaldada turule sisenemist. Investorid soovivad oma toote suunata just fassaadide renoveerimise turule,“ kommenteeris Taani osapoole esindaja Henrik Christiansen.
Renoveerimiskavas plaaniti algselt kompenseerida 100% projekti koostamise ja järelevalve kuludelt, hetkel on see määr eelnõus 50%.
1. märtsiks peab Leedu parlamendi töörühm töötama välja uue eelnõu, mis kaotaks puudused praeguses versioonis. Ent vaevalt suudetakse meetmetega lahendada renoveerimisturu peamist probleemi: elanike soovimatust võtta pikaajalist laenu, mille aastaintress on küll vaid 3%, ent 85% kuludest tuleks elanikel endal katta.
Seotud lood
Leedu eluasemete renoveerimise programmis saavad osaleda kõik enne 1993. aastat valminud kortermajad – kokku on neid pea 34 000. Leedu valitsus loodab, et 2020. aastaks on neist 70% renoveeritud.
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.