• 26.05.10, 17:24
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Savenergy: Kõrge hind hirmutab passiivmaja tellijat 

Savenergy OÜ projekteerija Marko Merevoo kirjutab, et passiivmajadel on Eestis tulevikku, ehkki projekteerimisstandardeid veel pole ja tellijate huvi kesine.
Hooned kulutavad ligi 40% Euroopa Liidu energiatarbimisest ning sellest tulenevalt on Euroopa Parlament võtnud suuna, et kõik alates 2018. aasta lõpust ehitatavad avalikud hooned ja alates 2020. aasta lõpust ehitatavad muud hooned peavad olema ligi nullenergiahooned ehk hooned, mille energiatõhusus on väga kõrge.
Klassikaline nullenergiahoone tarbib sama palju energiat kui ta ise toodab. Enne jõudmist aastasse 2020 tuleks Eestis arendada madalenergia- ja passiivmaja- tehnoloogiat. Madalenergiamaja on hoone mille kütte netoenergiavajadus ei ületa  40-50  kWh/m2  aastas.
Passiivmaja on madala energiatarbimisega hoone, mille puhul on täidetud järgmised Saksamaa Passiivmajainstituudi poolt välja töötatud tingimused: hoone kütte ja jahutuse netoenergia vajadused on = 15 kWh/m2  aastas või võimsus = 10 W/m2  ; hoone primaarenergiavajadus on = 120 kWh/m2  aastas.
VTT (Technical Research Centre of Finland) on välja töötanud tingimused Lõuna-Soome jaoks, kus hoone kütte ja jahutuse netoenergia vajadused on
= 20 kWh/m2  aastas nin hoone primaarenergiavajadus on = 130 kWh/m2  aastas.
Eestis hetkel kehtivate standardite järgi ehitatavate hoonete kütte netoenergiavajadused on = 100 kWh/m2  aastas. Passiivmajal puudub aktiivne küttesüsteem, soojusenergiat vajatakse vaid ventilatsiooniõhu soojendamiseks ja sooja tarbevee tegemiseks.
U-väärtus 0,1 W/m2K eeldab Eesti kliimas umbes 30-40 cm paksust soojusisolatsioonikihti.
Ehkki passiivmajade projekteerimise standardid Eestis täna veel puuduvad, on olemas kõik eeltingimused madalenergia- ja passiivmajade projekteerimiseks, vaja on vaid tellijaid. 
Praegu valitseb Eestis veel teadmatus ja hirm passiivmajade ees eelkõige nende eeldatava kõrge hinna tõttu. Kallimad on just väikemajade projektid. Tasuvusaeg lüheneb, mida suurem hoone ehitatakse.
Kesk-Euroopa kogemuse järgi on passiivmaja ehitusmaksumus keskmiselt kuni 15 % kõrgem tavamaja ehitusmaksumusest. Kulutused soojusisolatsiooni materjalidele ning soojapidavamatele akendele kompenseerib küttesüsteemi puudumine.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 02.12.24, 07:00
Ehitusekspertiisi ja järelevalve teostamine säästab aega, närve ja rahakotti
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.

Hetkel kuum

Ehituse palgaraport: töökohtade tasud on langenud, peale mõne erandi
Uudised
  • 18.12.24, 08:31
Ehituse palgaraport: töökohtade tasud on langenud, peale mõne erandi
Uus esindus peaks Peetris valmima 2026. aasta suvel (Visuaal: Capital Mill).
Uudised
  • 20.12.24, 07:22
Ehitustrust ehitab Peetrisse Baltikumi suurimat autokeskust
Amserv kolib sinna kõik senised Tallinnas Pärnu maanteel pakutavad teenused
Kati Kusmin veel Riigi Kinnisvara juhina, kust ta aasta tagasi lahkus, et minna EISi juhtima. Foto: Andras Kralla, Äripäev/Scanpix Baltics
Uudised
  • 18.12.24, 12:11
EISi juht Kati Kusmin kaotas ameti
Nõukogu ootas kiiremaid reforme
Raudteede elektrifitseerimine on üks peamisi võimalusi keskonnaeesmärkide täitmisel transpordis.
Uudised
  • 13.12.24, 12:05
GRK Eesti sõlmis 81-miljonilise raudtee ehituslepingu
Depo uus pood kerkib Lasnamäele.
Uudised
  • 17.12.24, 11:01
Infortar ehitab Lasnamäele Depo poe
Koguinvesteering 52 miljonit
Linnaku perspektiivvaade (Visuaal: Kadarik ja Tüür Arhitektid)
Uudised
  • 18.12.24, 07:17
Telliskivi TLN linnakus asetati nurgakivi ajaloolistele hoonetele
Linnakusse lisandub 4000 ruutmeetrit uut äripinda
Capital Milli ESG juht Merli Rikolas tõi ESG ehituses ja kinnisvaras konverentsil välja markantse näite, kuidas Capital Milli hoonesse tuli suure energiatarbimisega klient, mistõttu sai muidu kõrge energiaklassiga hoone märgiseks E.
Uudised
  • 18.12.24, 09:51
Capital Mill: hoone energiamärgis kukkus ühe tarbija tõttu kolinal
Lõppkokkuvõttes on jätkusuutlikkus kasumlikkus
Keilas asuvatele Tuula tee kodudele väljastati kasutusload Projektibüroo abiga. Tellija: Everaus Kinnivara. Foto: Sergei Zjuganov
  • ST
Sisuturundus
  • 02.12.24, 07:00
Ehitusekspertiisi ja järelevalve teostamine säästab aega, närve ja rahakotti

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele