Raskustesse sattunud kinnisvarafirma Q Vara uuel põhiomanikul Gild Arbitrage'il pole aimugi, mis asjaoludel Q Vara tütarfirma aktsiad teise firmasse liikusid.
Möödunud nädala reedese seisuga on Q Vara tütarfirma aktsiad liikunud Celander Grupp OÜ sõsarfirma Taevasmaa Kinnisvara omandusse. Q Vara enamusaktsionäri GA Gild Fund Management ASi juht Tõnu Pekk ütles, et tehingu tagamaid ei ole nendega kooskõlastatud.
"Kuigi Gild Arbitrage on Q Vara enamusaktsiate omanik, ei ole me saanud oma omanikuõigusi ettevõttes teostada ning ettevõtte nõukogu ja juhatus meie käest oma tegemisteks luba ei küsi ega ka informeeri meid," märkis fondijuht. Pekk ütles, et nad püüavad pidevalt enda omanikustaatusest tulenevaid õigusi rakendada ning saada kontrolli kõikide Q Vara toimingute üle. "Aga ma võin kindlalt öelda, et me tegeleme Q Varaga," kinnitas ta.
Miks on Q Vara oma tütarfirma Q Halduse müünud Celander Grupile, mille omanikel Roland Mällil ja Aare Salistel on niigi tegemist Celander Ehituse võlgade ja saneerimisega, jääb saladuseks. Huvitav on see, et Q Vara väikeomaniku Tanel Peetersi nõukogu liikme staatus on äriregistri andmete järgi lõppenud ettevõttes samal ajal, kui ettevõtte osakud on liikunud Taevasmaa Kinnisvarasse, milles ta ise on juhatuse liige.
Vastuseks järelepärimisele ütles mees reedel telefoni teel, et ei soovi sel teemal rääkida, ning palus küsimused elektroonselt edastada. Kuid mingit vastust ei tulnud. Päeva teises pooles oli Peeters telefon juba välja lülitatud. Ka tehingu eest vastutava Q Vara juhatuse liikme Alo Lillepea telefon jäi tummaks.
Seotud lood
Kohtu poolt Celander Ehituse saneerimiskava hindajaks määratud ekspert Veljo Kuuse arvamuse kohaselt peaks hea ehitusettevõte ellu jääma, mitte saama karistatud kinnisvaraturu languse pärast.
Maksu- ja tolliamet esitas üleeile Harju Maakohtule avalduse kinnisvarafirma Q Vara AS pankroti väljakuulutamiseks.
Harju Maakohtu 10. detsembri määrusega algatati Celander Ehituse tütarfirma, mis alles 2009 suvel tunnistati 45 miljoni kroonise projekti ideekonkursi võitjaks, pankrotimeneltus.
Pool aastat on kestnud Celander Ehituse saneerimismenetlus. Eelmisel nädalal kinnitas Harju Maakohus ettevõtte saneerimiskava, mille kohta on võimalik esitada kaebus ringkonnakohtule 15 päeva jooksul, teatas firma saneerimisnõustaja ja vandeadvokaat Tarvo Lindma.
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.