1Partner Kinnisvara Hindaja Rait Riim selgitab, et kinnisvara puhul hinnatakse varale kõige enam turuväärtust.
Turuväärtuse leidmiseks kasutatakse enim võrdlusmeetodit, mille aluseks on asenduspõhimõte: potentsiaalne ostja ei ole valmis maksma vara eest rohkem, kui sarnaste varade eest tavaliselt turul makstakse. Hindamise käigus võrreldakse konkreetset kinnisvaraobjekti turul varem reaalselt ostetud sarnaste objektidega. Kinnisvara hindamist reguleerib Eestis Riiklik vara hindamise standardiseeria.
Viimase kahe aastaga on kõige rohkem vähenenud kruntidega ja maakonnakeskusest väljas asuvate eramutega toimunud tehingute arv. Seetõttu tuleb nende objektide hindamisel teha keskmisest mahukam turuanalüüs. Samuti on komplitseeritud ärikinnisvara hindamine, sest selles segmendis on ostu-müügi tehingud jätkuvalt harvad. Kogenud hindaja suudab leida aga vajalikud võrdlusnäited igal ajal, seega ei ole tehingute arvu vähenemine üleliia suurt probleemi valmistanud.
Kuna valdav enamus kinnisvara hinnanguid on esitamiseks pankadele, on kinnisvara hindamise mahud suurenenud samas suurusjärgus tehingute arvu tõusuga. Isegi nn sularahas ostjad, kes pangalaenu ei võta, on tihti kindluse mõttes eksperthinnangu tellinud, et ostuhinna õigsuses veenduda.
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.