Käesoleva aasta 1.juuliga hakkasid kehtima mitmed muudatused töötervishoiu ja tööohutuse nõuete osas ehitusvaldkonnas, kirjutab Tööinspektsiooni Lõuna inspektsiooni tööinspektor Heikki Taidre.
Vabariigi Valitsuse määrus nr 377 reguleerib töötervishoiu ja tööohutuse nõudeid ehituses, mis kehtivad maa peal, maa all või vees tehtavatel ehitustöödel, kaevamis- ja muudel pinnasetöödel, ehituse remondi-, hooldus- või rekonstrueerimistöödel, valmisdetailide monteerimis-demonteerimistöödel ja lammutustöödel ( edaspidi ehitustööd).
Määrusse on lisandunud ka mõned uued mõisted nagu ehitusplats, ühine ehitusplats, töötervishoiu ja tööohutuse koordinaator, ehitusettevõtja, ehitise omanik, peatöövõtja.
Vastutus
Ehitustööde tegemise ajal vastutavad ehitise omanik ja ehitusettevõtja selle eest, et ehitustöö ei ohustaks ehitusplatsil töötavaid ega seal viibivaid isikuid.
Kui varem pidi tööde alustamisest ehitusplatsil Tööinspektsioonile teatama ehituse tellija, siis nüüd lasub teatamise kohustus ehitusettevõtjal. Eelteade esitatakse 3 päeva enne tööde algust, kui tööde eeldatav kestus ületab 30 tööpäeva ning ehitusplatsil töötab samal ajal vähemalt 20 isikut või eeldatav töömaht ületab 500 inimpäeva (näit. 25 päeva tehakse tööd 21 inimesega). Mainitud informatsioon peab olema paigutatud ka ehitusplatsil tööd tegevate isikute jaoks nähtavale kohale.
Eelteate vorm on saadaval Tööinspektsiooni kodulehel
www.ti.ee kodulehelt.
Kindlasti tuleb enne lammutus- või rekonstrueerimistööde alustamist veenduda, et ehitis ei sisalda asbesti. Infot asbesti kohta saab
www.asbest.ee
Ohutus
Enne ehitustöödega alustamist tuleb kirjalikult koostada tööohutuse plaan. Tööohutuse plaani ei pea koostama , kui ei tehta ohtlike töid või kui ehitustööde maht ei nõua eelteate esitamist.
Peatöövõtja määrab ühisel ehitusplatsil tööde tegemise ajaks kirjalikult ühe või mitu koordinaatorit, kes korraldavad ja koordineerivad tööohutusalast tegevust ehitusplatsil. Koordinaator on vähemalt 3-aastase ehitusalase praktilise kogemusega spetsialist, kes on läbinud ehitustööde ohutusalase väljaõppe vähemalt 8 tundi. Vastavaid koolitusi teemal „Ehitustööde ohutus“ viivad läbi koolitusasutused.
Kui peatöövõtjat ei ole määratud, siis määrab koordinaatori ehitise omanik. Koordinaatori määramine ei vabasta aga ehitusettevõtjat ega ehitise omanikku nende kohustuste täitmisega seotud vastutusest. Eesmärk on kõigil ühine: tagada paremini ja efektiivsemalt töötajate ja ehitusplatsil viibivate kõrvaliste isikute ohutus.
Enne ehitustööde alustamist soovitame tutvuda põhjalikult muutunud määrusega. Vajalik info on kõigile kättesaadav Tööinspektsiooni kodulehel
www.ti.ee ning inimeste elu, tervise, ohutuse ja heaolu huvides tuleb sellest infost juhindudes kinni pidada nii ehitusvaldkonna kui ka muude tegevusalade tarbeks sätestatud nõuetest. Ohutut ehitamist!
Seotud lood
Riias püüab pilke arhitekt Wilhelm Ludwig Bockslaffi loodud juugendstiilis kortermaja, mille renoveerimisel kasutati
bauroc RENOVE plaate. Väljapaistva Riia arhitekti Wilhelm Ludwig Bockslaffi tööde hulgas on 30 mitmekorruselist elu- ja ühiskondlikku hoonet ning mitmeid tööstushooneid. Peaaegu iga tema projekt on omal moel unikaalne, nii ka Riia kesklinnas aadressil Lienes 7 asuv kortermaja.