Domus Kinnisvara ja City24 turuülevaatest selgub, et kuna tööpuudus kasvab erinevate prognooside kohaselt vähemalt järgmise aasta lõpuni, toob see sundmüükidele lisa.
Siiani pole pangad raskustesse sattunud laenuklientide kinnisvara massiliselt müüki paisanud. Teisalt on pangad väga paindlikud inimestega kompromisse otsima ja lahendusi leidma.
Tänu ehitushindade ja maa hinna olulisele langusele suudaksid arendajad ehitada täna kortereid oluliselt soodsama hinnaga kui nende laojääk, mis on aastaid ostjaid oodanud. Kuigi Tallinnas on uusarenduste korterite laojääk jätkuvalt vähenenud, ei ole aktiivselt uusi arendusi veel käivitatud.
Müügipakkumiste hulk väheneb. Ühelt poolt põhjustab seda asjaolu, et vähenenud on korduskuulutuste hulk erinevate maaklerite poolt; teisalt on osad müüjad otsustanud järsult langenud hindade tõttu oma kinnisvara müüki edasi lükata ja oodata paremaid aegu. Samas on see üks väheseid võimalikke põhjusi hinnatõusu tekkeks.
Eesti majanduse üks põhiprobleeme on kõrge laenukoormus. Seetõttu on pankade valmidus laene väljastada endiselt madal ja jääb selliseks ka lähiaastatel. Kahaneb ka laenuvõimeliste inimeste hulk, kel veel eluasemelaenu pole. Samas on pankade rahakotirauad siiski avanenud ja viimase kvartali jooksul on inimeste laenuvõimalused siiski aasta algusega võrreldes oluliselt paranenud.
Seotud lood
Pindi Kinnisvara suurkliendiosakonna juhataja Andres Teder kirjutab, et sundmüükide osakaal oli mullu kõikidest kinnisvaratehingutest vaid veidi üle 1 protsendi, selline maht turu üldist käitumist ei mõjuta.
Nordea Pank Eesti jaepanganduse juht Olavi Pakkonen ütles, et sundmüügini jõuavad üksikud tagatised ning Nordea ei prognoosi eluasemete sundmüügi olulist suurenemist.
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.