1Partner Kinnisvara tegevjuht Martin Vahter ütles, et kindlasti on langust oodata pakkumishindades, sest endiselt on suurema osa müüjate ootused oma vara müügihinna osas ebareaalselt kõrged.
Tehinguhindade osas on tema hinnangul tõenäoliselt hinnalangus läbi Tallinna äärelinna korterite puhul. Võrreldes tippaegadega ehk siis kahe ja poole aasta taguse ajaga on selles sektoris hinnad langenud üle 50%. Näiteks 2007 aasta alguses maksis Tallinnas Mustamäe linnaosas keskmises seisukorras 2toaline korter suurusjärgus 1 050 000 krooni. Täna toimuvad sarnaste korteritega tehingud vahemikus 450 – 470 000 krooni. Seega on hinnalangus võrreldes tippajaga ca 55%.
„Ühestki teisest eluvaldkonnast sarnast nii drastilist hinnalanguse näidet lihtne tuua ei ole. Toimunud hindade langus võimaldab kinnisvara soetada inimestel, kellel see võimalus puudus või ei soovinud seda liigkõrgete hindade tõttu teha,“ märkis Vahter.
Lisades eelnevale veel tasapisi paranevad laenutingimused, ongi tulemuseks tehinguaktiivsuse kasv, mis omakorda on peatanud lõputuna näiva hinnalanguse. Samuti on tema sõnul tehinguaktiivsuse kasvu märgata eramute- ja eramumaade puhul.
Millises sektoris on veel hinnalangust oodata, on Vahteri hinnangul rakse öelda. Kui siis äri- ja tootmise valdkonnas. Samas on ka selles valdkonnas näha märke, et enam hullemaks ei lähe. Omanikud on harjunud suuremate vakantsustega, maatükkidega eriti tehinguid ei tehta. Viimase osas on turuhindu ka raske kommenteerida.
„Kindlasti on langust oodata pakkumishindades. Endiselt on suurema osa müüjate ootused oma vara müügihinna osas ebareaalselt kõrged,“ möönis ta.
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.