Advokaadibüroo Eipre ja Partnerid jurist Helvia Räägel kirjutab, et rääkides üürileandjast kui võlausaldajast, tuleb teada ka üürileandja pandiõigust.
Kinnisasja üürileandjal on VÕS-i § 305 alusel üürilepingust tulenevate nõuete tagamiseks pandiõigus üüritud kinnisasjal asuvatele ja ruumi üürimisel selle sisustusse või kasutamise juurde kuuluvatele vallasasjadele ka siis, kui need ei ole üürileandja valduses.
Pandiga on tagatud jooksva ja sellele eelneva aasta üüri nõuded, samuti hüvitisnõuded. Võlaõigusseaduse § 306 järgi lõpeb üürileandja pandiõigus asja eemaldamisega üüritud kinnisasjalt, välja arvatud juhul, kui eemaldamine toimus üürileandja teadmata või kui üürileandja vaidles asja eemaldamisele vastu.
Üürileandja ei või asja eemaldamisele vastu vaielda, kui eemaldamine vastab kinnisasja korrapärasele majandamisele, tavalisele elukorraldusele või allesjäävad asjad on üürileandjale piisavaks tagatiseks. Üürileandja pandiõigus lõpeb siis, kui üürnik annab talle oma kohustuste täitmise tagamiseks muu tagatise. Kui üürileandja saab üürilepingu kehtivusajal teada, et üürniku ruumi toodud asjad ei kuulu üürnikule, ja ei ütle üürilepingut esimesel võimalusel üles, lõpeb pandiõigus neile asjadele.
Riigikohus on lahendis nr 3-2-1-8-08 öelnud, et seaduse kohaselt tekib üürileandja pandiõigus üürilepingu sõlmimisel. Seega ei pea üürileandja otsesõnu väljendama, et ta pandiõigust teostab.
Pandiõigus on üürileandjal juba lepingu sõlmimisest ning pankrotimenetluses tähendab see, et üürileandja nõue on esimese järgu nõue.
Lähemalt saab lugeda Äripäeva kinnisvara käsiraamatust.
Seotud lood
Riias püüab pilke arhitekt Wilhelm Ludwig Bockslaffi loodud juugendstiilis kortermaja, mille renoveerimisel kasutati
bauroc RENOVE plaate. Väljapaistva Riia arhitekti Wilhelm Ludwig Bockslaffi tööde hulgas on 30 mitmekorruselist elu- ja ühiskondlikku hoonet ning mitmeid tööstushooneid. Peaaegu iga tema projekt on omal moel unikaalne, nii ka Riia kesklinnas aadressil Lienes 7 asuv kortermaja.