Seda küsimust küsitakse meie käest iga päev. Me võime öelda, et „jah, põhi on käes“ aga homme tõdeda „ups, mööda panime…“, kirjutab Ober-Hausi Kinnisvara tegevjuht Katrin Klein-Näppi
Tegelikult on meie arvamus, et põhi ei ole veel käes. Siin tuleb vaadata laiemat makromajanduslikku pilti. Kinnisvaraturg ei ole eraldiseisev kogu Eesti majandusest. Seda, kas põhi on käes ja kas stabiliseerumine tuleb õige pea, saab vaadata kas või selle järgi kuidas on meie majandus viimased 2-3 kvartalit käitunud. Kas on märgata stabiilsuse teket jne. Hetkel oleme siiski veel langemas. Tööpuudus kahjuks kasvab ja kahjuks ei ole ka halbade laenude kasv peatunud.
Kuna riigi makromajanduslik seisund on halvenev siis ei saa me rääkida kuidagi ka kodanike poolsest suurenevast ostujõust. Väide, et inimeste kinnisvara ostujõud on parim üle aastate, on eksitav. See, kui hoiuste arv on kasvanud ja ka keskmine hoius on kasvanud, see ei tähenda tänases majanduspildis kohe kindlasti mitte seda, et nüüd ollakse valmis hoiustatud raha kinnisvara ostuks kasutama. Inimesed tahavad pigem kindlustada tulevikku ja olla kindlad, et majandusliku olukorra halvenedes on tal olemas mingigi reserv oma hoiuse näol.
Küll aga võib see hoius majanduse paranedes olla ühel päeval nö seemneks kinnisvara ostuks aga täna pigem ikkagi oma igapäeva elu tarbeks kogumine.
Samas jah, hinnad on langenud ja vara, mis tundub ihaldusväärne ja taskukohane täna, tuleb ära osta.
Maailmamajandus näitab paranemise märke? Ootame, jälgime ja oleme valmis nii languseks kui ka tõusuks.
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.