Suvepuhkuste järel linna tagasitulek, tööotsingud ja õpingud saavad sügistalvel korteri üürituru mootoriks - pigem küll tehingute arvu kui püsiva hinnatõusu kaudu.
"Veel elavnemist pole, kuid kooliga seoses elamispindade üüriturg ikka tõuseb," tõdes ettevaatlikult 1Partner Kinnisvara tegevjuht Martin Vahter. Sellegipoolest ei uskunud ta, et saabuv sügisene muutus tähendaks nüüd terve kinnisvaraturu taasärkamist. Pigem on ikkagi tegemist virvatulukesega, mis tegelikku olukorda suurt ei muuda. Tuleb ju turu analüüsimisel esmalt eritleda tehingute arvu ja hinnataset.
Näiteks võrreldes selle aasta jaanuariga, mis muidu oli kinnisvaraturul üks üle aegade halvimaid, on tehingute arv hakanud tõusma. "Tehingute arvu kasv pole küll kaugeltki võrreldav 2007. aastaga. Kas tuleb nüüd tõsisem muutus? Vaevalt," lisas Vahter kriitiliselt.
Kommunaalkulud luubi all
"Üürituru lähituleviku märksõnad on kommunaalkulud ning majanduslangus," iseloomustas olukorda Arco Vara Kinnisvarabüroo atesteeritud vanemmaakler Maia Daljajev. Kõik, mis on seotud maksude ja aktsiisidega, nende hinnad on tõusnud, ja kõik, mis on seotud teenusega, nende hinnad on langenud.
Kommunaalkulude suurust küsivad potentsiaalsed üürnikud juba esimesel kohtumisel ning soovivad näha arveid. Pealegi on paljud korterid korraga nii müügis kui ka väljaüürimiseks. Et inimeste ostuhuvi on seoses madala kindlustundega võrreldes eelmise aasta sama ajaga langenud, püütakse müügisoleva korteri üürirahast kohustusi katta. Ilmselt kommunaalkulude tõusu ning pakkumise suurenemise tõttu langevad üürihinnad langevad veelgi.
Seotud lood
Kui räägitakse tööstuse energiavajadusest, energiajulgeolekust või toidujulgeolekust, siis tundub, et räägitaks vaid gaasist, CNG-st või äärmisel juhul LPG-st. See on nii ilmselge valik, et tavaliselt ei vaevuta millelegi muule mõtlemagi.