• 27.05.09, 10:05
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Aluseks ikka ehitusprojekt, mitte tööprojekt

Mauno Inkinen, Eesti Projektbüroode Liit
Hedman Partnersi advokaat Liisa Linna kommenteeris 19. mai Äripäevas ehitusseadust, märkides, et seaduse järgi on nüüd ehitusloa saamise eelduseks tööprojekt. Loomulikult on ehitusprojekt ikka vajalik ja tellijale on igal juhul kasulikum, mida põhjalikum see dokument on. Kuid eel-,  põhi- ja tööprojektil on oma erisused ja kasutuseeesmärgid. Standard EVS 811:2006 Hoone Ehitusprojekt annab ammendava kirjelduse ehitusprojekti staadiumite kohta.
Meie arvates ajab advokaat kaks asja segamini: üks on nn ehitusprojekt ehitamiseks ja hoone kasutamiseks ning teine nn ehitusprojekt vajalikus mahus ehitusloa taotlemiseks (vt  majandus- ja kommunikatsiooniministri 27.12.2002. a määrus “Nõuded ehitusloa taotlemisel esitatavale ehitusprojektile” - meie teada ei ole keegi seda määrust muutnud ega tühistanud).
Ehitusloa kehtetuks tunnistamine toimub aga ehitusseaduse § 28 järgi.
Ehitusloa taotlemiseks ei pea tegema tööprojekti. Paljudel juhtudel ei saagi tööprojekti enne ehitamist teha, lihtsalt puuduvad andmed seadmete kohta. Samuti võivad tööjoonised sisaldada salajast informatsiooni, mida ehituse tellija ei taha suurele ringile (nt ehitushanke läbiviimine jms) levitada, ärilistel või turvalisuse kaalutlusel.
Konsulteerisime Äripäevas avaldatut majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga. Ministeeriumi vastusest nähtub, et tegelikult ei ole endise olukorraga võrreldes ehitusloa taotlemise projektiga midagi muutunud ning “tööprojekti legaaldefinitsioon ja seda puudutav regulatsioon hetkel õigusaktides puudub; nõuet, et ehitusloa väljastamise eelduseks peaks olema tööprojekt, ehitusseadus ei sisalda”.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 02.12.24, 07:00
Ehitusekspertiisi ja järelevalve teostamine säästab aega, närve ja rahakotti
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele