Energiateenus lõpetas Tallinnas Sõpruse puiesteel asuva Sõpruse Ärimaja katusel 69,7 kW-se päikeseelektrijaama ehituse. Planeeritud elektritoodang on 61 MWh aastas ja jaama eeldatav eluiga vähemalt 25 aastat.

- Foto: Kapitel/Tiit Veermäe
Päikesejaam lisandus juba hoonesse varem paigaldatud elektri ja soojuse koostootmisjaamale. Jaamade summaarne elektriline nominaalvõimsus on ligi 125 kW-i.
Otseliiniga päikeseelektrijaama projekti lihttasuvusajaks on planeeritud kaheksa aastat. Jaamas kasutati Vikram Solari päikesepaneele, Huawei invertereid ning Aerocompacti kinnitusi.
"Kuna koostootmisjaam toodab peamiselt talvisel perioodil, on selline kombinatsioon ideaalne saavutamaks maksimaalselt aastaringset lokaalset elektri tootmist. Tegu on ilmselt esimese hoonega Eestis, kus nii päikeseelektri- kui koostootmisjaam ja mis varustavad hoonet elektriga läbi otseliini. Selline lahendus võimaldab elektri tootmise toetust saada kogu toodetud elektrienergia kohta," ütles Energiateenuse arendusjuht Criss Uudam.
25 000 m2 suuruse kogupinnaga A-klassi Sõpruse Ärimaja valmis 2007. aastal. Hoones on eri suurusega büroopinnad, esimesel korrusel asuvad äriruumid ja bistroo. Hoone arhitekt on Peep Urb ja selle ehitas Merko Ehitus Eesti. Hoone kuulub kinnisvaraettevõttele Kapitel, mis tegeleb ärikinnisvara projektide juhtimisega nii arendaja, investori kui ka haldaja rollis.
Seotud lood
Põhjamaades ei peeta tööohutust mitte lihtsalt reegliks, vaid osaks ehituskultuurist. Soomes, Rootsis ja Norras ei vaadata tööohutusele kui tülikale lisakohustusele, vaid kui loomulikule osale igapäevastes toimingutes – see on sama argine nagu hommikukohv või vestlus kolleegiga. Tööandja ning oma valdkonna spetsialist jagavad vastutust teineteise suunas ning täidavad omapoolseid kohustusi kollektiivlepingu abil, mis paneb mõlema osapoole jaoks paika tingimused ja soodustused.