Vana-Kalamaja tänavaruumi ideekonkursi žürii hindas võistlustöödest parimaks töö märgusõnaga „Kasvulava“, mille autoriks osutus arhitektuuribüroo Kavakava (Siiri Vallner, Indrek Peil, Kristel Niisuke).
- Foto: Tallinna linnavalitsus
Vana-Kalamaja tänavaruumi arhitektuurivõistluse eesmärk oli leida Kalamaja asumit läbivale tänavale uus ja oluliselt jalakäija- ja ratturisõbralikum lahendus, millega luuakse Kalamaja vanalinna ja mereäärega ühendav sotsiaalselt laetud tänavaruum.
Žürii tõstis võidutöö puhul esile selle ühtlast inimmõõdulist ja miljöötundlikku kujundust. Huvitav lahendus on pakutud Kotzebue väljakule, mis istutatavate puude, kogukonnamaja ja linnamööbli lisamisega saab konkreetsema kuju ning pakub mitmesuguseid tegevusvõimalusi kogukonnale ja koolirahvale. Balti jaama reisijate paviljoni ette kioskite asemele loodav Jaama plats on seevastu avar, tuues esile nii ajaloolise jaamahoone kui panoraamvaate Toompeale. Toompuiesteest hakkab projekti realiseerimisel üle saama otse väljakult maa pealt.
Žürii esimees tegevlinnapea Taavi Aasa sõnul võlus võidutöö oskusega ühendada tervikuks kalamajalik intiimsus ja linlik suurejoonelisus. „Välja on pakutud tänavaruumi lahendus, mis võimaldab kõrvuti argiste tegevustega nagu kõndimine, rattaga sõitmine ja auto parkimine katsetada ka uuenduslike tänavaruumi kasutusviisidega nagu linnaaianduse viljelemine ja kogukonna maja rajamine,“ ütles Aas.
Teise preemia pälvis võistlustöö märgusõnaga „Elutuba“ (autor: Kuu OÜ; Joel Kopli) ja kolmanda preemia võidutöö märgusõnaga „Minu näoga tänav“ (autor: Apex Arhitektuuribüroo OÜ; Liisi Vähi). Lisaks tunnustati ergutuspreemiaga ideekavandeid „Düünid“ ja „Kajakas“.
Võistlustöödelt oodati silmapaistvaid, kuid samas miljöötundlikke arhitektuurseid ettepanekuid ka Kalamaja keskväljaku ja Balti jaama lähirongide paviljoni ette kavandatava jaamaväljaku kujundusele. Balti jaama esisele väljakule ning Kotzebue väljakule esitatigi hulk põnevaid ja erinäolisi lahendusi. Kokku laekus konkursile kaheksa ideekavandit.
Vana-Kalamaja ideekonkurss
Seotud lood
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.