Vancouveris valminud 18-korruseline CLT-kõrghoone on praegu maailma kõrgeim puithoone, mis paistab silma ka eriti kärme ehitustempo poolest.
- Hoone rekordkiire püstitamise tegi võimalikuks offsite-tootmine ja erinevate meeskondade töö hoolikas koordineerimine. Foto: ArchDaily
Kanada arhitektuuribüroo Acton Ostry Architects projekteeritud Brock Commonsi nime kandev hoone saab British Columbia University ühiselamuna ajutiseks koduks enam kui 400 üliõpilasele, kirjutab internetiväljaanne ArchDaily.
Ehitist, millest loodetakse saavat tulevikus teerajaja paljudele puidust kõrghoonetele, hakati püstitama 2015. aasta novembris. Hoonekarp valmis tänavu septembriks ja üliõpilased võivad täielikult sisustatud majja sisse kolida 2017. aasta keskel. See tähendab, et nädala jooksul valmis keskmiselt kaks korrust. Hoone rekordkiire püstitamise tegi võimalikuks offsite-tootmine ja erinevate meeskondade töö hoolikas koordineerimine.
Puitkonstruktsiooni ehitamiseks kulus vaid kaheksa nädalat. See on väga lühike aeg, mis kanadalaste väitel läheb ehitusajalukku ja on tulevikus eeskujuks puithoonete püstitamisel.
Täismahus on rekordhoone püstitamisest võimalik lugeda
ajakirja Ehitaja oktoobrinumbrist.
Seotud lood
Puidust kortermajade ning büroohoonete ehitamine muutub maailmas üha populaarsemaks, pakkudes Eesti majatehastele võimalust arendada eksporti. Ometigi võiks puithoonete eksportimise kõrval ka Eestis puitu ehitusmaterjalina julgemalt kasutada, märgib Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit pressiteates.
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.