Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate liidu tegevdirektor Enno Rebane rõõmustas, et Eesti betoonitootjatel läheb hästi. “Oli betoonelementide ekspordi aasta,” tõdes ta septembrikuu Ehituse erilehele 2015.aastat kommenteerides.
Tõestuseks, et kuigi riik loobib kaikaid kodaratesse, üritatakse ikka paremini hakkama saada, on fakt, et
Eesti üks suurimaid betoonelementide tootjaid AS TMB ostis Soome betoonelementide tootja Betonimestarit OY. Tehingu tulemusel tekkis ligi 100 miljoni euro suuruse aastakäibega ettevõte, millel on tehased nii Soomes, Eestis kui ka Lätis. Ka avatäitjatel läheb Rebase sõnul hästi.
Murelikuks teeb Rebast tõsiasi, et ehitushindade indeks on viimased üheksa kvartalit, ühe erandiga, languses olnud. “Maksud tõusevad. Kui põlevkivitootjatele tuli riik vastu, siis muude maavaradega on seis vilets,” möönis ta. “Konkurents on karm. Edukad on need, kes ekspordivad.”
Seepärast on paljud betoonitootjad leidnud tee Skandinaavia turule. “Soomes ei läinud mullu küll hästi, kuid Norra ja Rootsi osa kasvas,” lisas ta.
Viimase kaheksa kuu andmetel on kõik ehitusmaterjalide tooterühmad plussis. “Tõusu veab siseturg, eksport on kerges miinuses,” lisas Rebane.
Maksud ja kvaliteet on Rebase sõnul probleemid, mille lahendamisega järjepanu tegeletakse. “On ettevõtteid, kes ei maksa ausalt makse ja saavad nii konkurentsieelise,” möönis Rebane. Koos Maksu- ja Tolliametiga püütakse olukorda parandada. Teisel rindel käib töö Tehnilise Järelevalve Ametiga, et turul oleks vaid kvaliteetsed ehitusmaterjalid. “Neil on selles vallas head teadmised. Oluline, et need jõuaks ehitajani, omaniku- ja ehitusjärelevalveni,” peab Rebane oluliseks, et tellija oskaks kvaliteeti nõuda.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
KredExi rekonstrueerimistoetus aastateks 2022–2027 on suunatud korterelamute terviklikule rekonstrueerimisele, et parandada hoonete energiatõhusust, pikendada nende eluiga ning soodustada taastuvenergia kasutuselevõttu. Vahel jääb aga ühistu liikmetel või arhitektil otsuse tegemisel puudu kogemustest ja teadmistest, millist fassaadilahendust oleks mõistlik eelistada.