Euroopa BIM Töörühma grupp kinnitas üle-euroopalise „BIMi käsiraamatu“ tootmist, millega luuakse juhised avaliku sektori projektidele ning mis on abiks järjepidevale uudsele praktilisele lähenemisele üle Euroopa Liidu.
- Kahemõõtmeliste projektide aeg hakkab otsa saama
Mis on mis?
BIM (ingl k Building Information Modelling), rahavakeeli tuntud kui 3D projekteerimine, mis aitab ennetada keerulisemate sõlmede ning ehituslike kommunikatsioonide ristumisi.
BIMi kasutatakse ka tänapäeval ehitusprotsesside juhtimisel, ehituse eelarvestamisel ning hoonete haldamisel.
BIMi üks eesmärke on muuta ehitusobjekt kõigile osapooltele võimalikult läbipaistvaks ning arusaadavaks nii planeerimisel, ehitamisel kui ka haldamisel
Uus käsiraamat ei saa olema juriidiline dokument, ent kätkeb lähenemisi, kuidas Euroopa Liidu liikmesriigid saaksid uha enam ja edukamalt rakendada BIM projekteerimist ning selle võimaluste kasutamist avaliku sektori hangetel.
Projekt on rahastatud Euroopa Komisjoni poolt ning koostatakse Euroopa Liidu ülese BIM töörühma poolt, kuhu kuulub 40 professionaalset nõustajat ning väiksemad töörühmad.
BIM töörühma eesotsas on Suurbritanniast (UK) Adam Matthews, kes on UK BIM töörühma rahvusvahelise suuna juht. Et UK on olnud viimasel ajal Euroopas BIM valdkonnas juhtival positsioonil, siis saavad nad ka antud projektis juhtiva rolli.
Käsiraamatu tehnilise poole juhiks on valitud Mark Bew (UK) ning kogu programmi juhiks Richard Lane (UK).
„Käsiraamatu peamine eesmärk on luua BIMi kasutamisest selgem ülevaade üle Euroopa. Käsiraamatus saavad olema peamised suunised, millest riigid saavad lähtuda, kui nad soovivad hangetel BIMi kasutusele võtta. Käsiraamatu üks osa saab olema ka praktiliste näidetega, kuidas on varasemalt BIMi ehituses kasutatud,“ rääkis Matthews.
Käsiraamatus saab olema kolm peamist teemat:
- Hangete praktika ning menetlustoimingud; - BIMi tehnilised kriteeriumid; - hariduse ning oskuste arendamine.
Eesti rolliks jääb antud projektis kommunikatsiooni koordineerimine, mida esindab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumist Virgo Sulakatko.
„Projekti puhul on väljakutse kuidas balansseerida erinevate riikide praktikate vahel, sealhulgas erinevad ehituslepingud ning lepingupõhimõtted,“ rääkis Matthews.
Üle-euroopalisse BIM töörühma kuulub 14 Euroopa riiki: UK, Itaalia, Portugal, Norra, Taani, Rootsi, Soome, Eesti, Slovakkia, Austria, Saksamaa, Holland, Prantsusmaa ja Island.
Seotud lood
Projekteerimistarkvara ja BIM tehnoloogia kasutuse uuring viidi Eestis läbi veebiuuringuna ET Infokeskuse ja Usesofti poolt 2015. aasta detsembris. Uuringus osales 297 ettevõtet Majandustegevuse registris (MTR) ehitusliku projekteerimise tegevusalana märkinud ligi 2800-st ettevõttest.
Juhtiv elektrimaterjalide hulgimüüja W.EG. Eesti ja maailma suurim kaablitootja Prysmian on viimaste aastate jooksul olnud olulised panustajad Eesti avaliku ruumi arendamises, osaledes tipptasemel infrastruktuuri- ning valgustuslahenduste loomises. Ettevõtete esindajate sõnul on lisaks innovaatilistele toodetele hea tulemuse alus suurepärased partnerlussuhted ja kiired tarned.